کیست سینه

کیست سینه چیست؟

به کیسه های پر شده از مایع که درون سینه ها قرار دارند، کیست سینه می گویند. این کیست ها در بیشتر موارد غیرسرطانی و خوش خیم بوده، ممکن است به صورت تکی در سینه ها قرار داشته یا در برخی موارد تعداد زیادی از آن ها فرد را درگیر نمایند. نکته دیگر در رابطه با کیست پستان این است که ممکن است در یکی از سینه ها یا هردوی آن ها ایجاد شود.

با وجود اینکه امکان بروز این کیست ها در تمامی سنین وجود دارد ولی بروز آن ها در سنین بین 35 تا 50 سالگی، یعنی زمان پیش از یائسگی شایع تر می باشد.

خانم ها باید به این نکته توجه داشته باشند که امکان بروز کیست پستان بعد از یائسگی و در صورت انجام هورمون درمانی نیز وجود خواهد داشت.

 

کیست سینه

 

علائم کیست سینه چیست؟

از جمله شایع ترین نشانه ها و علائم کیست پستان می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • بروز برآمدگی یا توده ای نرم، بیضوی یا گرد با زوایای مشخص که به راحتی قابل حرکت است؛ همانطور که در فوق گفتیم این توده ها در بسیاری از موارد خوش خیم می باشند.
  • ترشح زرد رنگ، شفاف، کدر یا قهوه ای رنگ از نوک سینه
  • دردناک بودن سینه یا تحریک پذیر بودن نواحی اطراف توده
  • بیشتر شدن تحریک پذیری سینه بعد از خونریزی ماهیانه
  • افزایش اندازه و سایز کیست

انواع کـیست سینه

کیست های پستان را با توجه به اندازه آن ها می توان به دو نوع ذیل تقسیم کرد:

  1. میکروکیست ها : این نوع کیست ها بسیار کوچک بوده و فقط با انجام تست های تشخیصی همچون تصویربرداری با سونوگرافی و ماموگرافی قابل تشخیص هستند.
  2. ماکروکیست ها : این نوع کیست ها به راحتی قابل احساس هستند زیرا به اندازه کافی بزرگ می باشند. ماکروکیست ها به مرور رشد کرده و قطر آن ها در نهایت به 2.5 تا 5 سانتی متر خواهد رسید.

درمان کیست سینه

چنانچه کیست ساده باشد، یعنی از مایع پر بوده و پس از آسپپیراسیون با سوزن ظریف یا سونوگرافی تشخیص داده شود به هیچگونه اقدام درمانی نیاز نیست. اما در صورت باقی ماندن کیست در سینه و تغییر آن به مرور زمان، باید حتماً با پزشک مشورت و نسبت به درمان آن اقدام نمود.

لازم به ذکر است که بهترین روش درمان کیست سینه ، لیزر درمانی می باشد که در شفا کلینیک توسط پزشکان حاذق و به بهترین شکل ممکن انجام شده و نتایج بسیار درخشانی را به همراه خواهد داشت.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات