زمان مطالعه: 9 دقیقه

زگیل مقعدی به برجستگی هایی گفته می شود که در درون یا اطرف مقعد ایجاد شده و ویروس اچ پی وی دلیل بروز آن ها می باشد. hpv یک نوع عفونت ویروسی در مقعد می باشد که موجب ایجاد تاول یا زخم در این ناحیه شده و در نهایت به زگیل تناسلی تبدیل خواهد شد. روش های مختلفی برای درمان این معضل وجود دارد که پزشکان متخصص در شفا کلینیک در تهران با توجه به فاکتورهایی همچون میزان گسترش زگیل ها از بهترین روش برای درمان آن ها بهره می گیرند. در حالت عادی و نرمال زگیل های مقعدی با درد و ناراحتی برای افراد به همراه نخواهند بود اما چنانچه بیش از اندازه گسترش یافته یا بزرگ شوند فرد به خونریزی و خارش دچار خواهد شد.

 

زگیل مقعدی

 

دلایل بروز زگیل مقعدی چیست؟

همانطور که در بخش های فوق گفته شد، ویروس اچ پی وی یا همان ویروس پاپیلوم انسانی عامل اصلی بروز زگیل در ناحیه مقعدی می باشد که راه انتقال آن تماس مستقیم است. برخلاف باور بسیاری از افراد، تنها راه مبتلا شدن به این عارضه برقراری رابطه جنسی با فرد مبتلا نیست بلکه هرگونه تماس با ناحیه مقعد و ترشحات آن موجب ابتلای افراد به این بیماری خواهد شد.

ممکن است این ویروس پس از مدتی و بدون بهره گیری از روش درمانی خاص بهبود پیدا کند اما در برخی موارد این اتفاق نیفتاده و فرد به زگیل مقعدی یا تناسلی مبتلا می گردد. افرادی که بیش از یک شریک جنسی داشته، روابط جنسی محافظت نشده دارند یا در سنین پایین اقدام به برقراری این روابط می نمایند بیش از دیگران در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

علائم بیماری زگیل مقعدی

در اکثر موارد این بیماری ، وجود زائده های مقعدی بدون درد بوده و حتی فرد متوجه وجود آن ها نمی شود. البته در بعضی موارد زگیل مقعدی با این دست از نشانه ها همراه خواهد بود :

 • خونریزی و سوزش
 • برآمدگی هایی به رنگ قهوه ای روشن یا رنگ پوست در داخل یا در نزدیکی ورودی دهانه مقعد
 • رشد زائده های گل کلم مانند کوچک اطراف مقعد
 • تخلیه ترشحات مخاطی از برآمدگی ها
 • گرفتگی

نکته : گاها این احتمال وجود دارد که زگیل های ناحیه مقعدی با بیماری هموروئید اشتباه گرفته شوند. بنابراین در صورت احساس وجود زائده یا نوعی برآمدگی پیش از اقدام برای هرگونه درمان به متخصص مراجعه کنید تا تشخیص درستی از بیماری داده شود.

چگونه از ابتلا به این بیماری نشیمنگاهی پیشگیری کنیم؟

 • به طور مرتب آزمایش HPV بدهید و از پارتنر خود نیز بخواهید این کار را انجام دهد.
 • در صورتی که واجد شرایط هستید ، واکسن گارداسیل بزنید. برای اطلاع از این مورد به یک کلینیک خوب درمان زگیل مقعدی در تهران مراجعه کنید.

واکسن HPV برای زگیل در ناحیه مقعدی

این واکسن از برخی سویه های ویروس HPV جلوگیری می کند. زگیل های مقعدی با نوع HPV6 و HPV11 همراه هستند ، با واکسن تنها از HPV11 پیشگیری می شود.

هر کسی که رابطه جنسی دارد ، در معرض ابتلا به این ویروس قرار دارد ، حتی اگر با یک نفر رابطه داشته باشد. دریافت واکسن بهترین راه برای جلوگیری از این بیماری و ابتلا به زگیل مقعدی می باشد. در حال حاضر تمامی افراد از 9 تا 45 سال می توانند این واکسن را دریافت کنند.

زگیل در ناحیه مقعدی دوباره عود می کند؟

بله ، امکان دارد این معضل بازگردد ، حتی اگر درمان را به طور کامل به پایان رسانده باشید ، HPV در بدن شما باقی می ماند. تا کنون هیچ درمانی برای این ویروس پیدا نشده است ، یعنی ریسک بروز دوباره زگیل های مقعدی باز هم وجود دارد. در صورت نیاز ، پزشک برای جلسات فالوآپ برای شما وقت تعیین می کند.

بروز زگیل در ناحیه مقعدی باعث سرطان می شود؟

با اینکه نمی توان اذعان داشت هر فردی که به زگیل مبتلا شده ، دچار سرطان نیز می شود ؛ اما باید توجه داشت که احتمال ابتلا به این بیماری در این دست از افراد بالاتر است. علت آن این است که این بیماران به سویه های ویروس HPV مبتلا هستند و ممکن است برخی از این سویه ها منجر به بروز سرطان نیز شوند. برای تشخیص زودتر این مشکل ، توصیه می شود به بهترین کلینیک درمان زگیل مقعدی در تهران مراجعه فرمایید.

تشخیص و درمان زگیل مقعدی در تهران

تشخیص این زگیل ها به دلیل اینکه نشانه خاصی ندارند بسیار سخت می باشد با این حال با دیدن زائده در ناحیه مقعد خود بهتر است جهت تشخیص دقیق به یک کلینیک خوب در تهران مراجعه کنید. چنانچه به موقع برای تشخیص و درمان به یک کلینیک خوب مراجعه نمایید می توان زگیل ها را با داروهای موضعی درمان کرد در غیر اینصورت و با گسترش زگیل ها دیگر دارو تاثیری در از بین رفتن آن ها نداشته و باید آن ها را با لیزر یا جراحی درمان نمود.

 

زگیل مقعدی

 

داروهای موضعی برای درمان

در برخی موارد که زگیل مقعدی بسیار کوچک بوده و محدود به ناحیه خارجی مقعد هستند ممکن است درمان با داروهای موضعی کافی و موثر باشد. در این موارد بهترین دکتر درمان بیماری های نشیمنگاهی در تهران بعد از معاینه دقیق شما داروهایی را برای درمان عارضه مورد نظر تجویز می نماید که آن ها را باید طبق دستور مصرف استفاده کنید. به هیچ عنوان برای درمان این زائده از داروهای بدون نسخه استفاده نکنید زیرا ممکن است برای مقعد و ناحیه تناسلی مناسب نبوده و موجب بروز برخی عوارض در شما شود. برخی از داروهای درمان کننده این بیماری باید در مطب مورد استفاده قرار گیرند. به طور معمول این نوع درمان حدود چند هفته به طول می انجامد.

از جمله کرم های موضعی موثر در درمان زگیل مقعدی عبارتند از:

 • پودوفیلین (پودوکون)
 • ایمیکوئیمود ( آلدرا و زیکلارا )
 • پودوفیلوکس ( کوندیلوکس )
 • بای کلرو استیک اسید
 • تری کلرو استیک اسید

 

زگیل مقعدی

 

دیگر گزینه های درمانی زگیل مقعدی

بسته به محل و شدت زگیل ممکن است از دیگر گزینه های درمانی استفاده شود. این درمان ها عبارتنداز:

 • الکتروکوئتری

پزشک در بهترین کلینیک درمان بیماری های نشیمنگاهی در تهران در این روش برای سوزاندن زگیل از جریان الکتریکی بهره می گیرد.

 • کرایوتراپی زگیل

در این روش برای از بین بردن زگیل آن را منجمد می کنند که این کار با بهره گیری از نیتروژن مایع انجام می شود.

 • لیزر زگیل مقعدی

برای لیزر درمانی از انرژی که توسط پرتو نور انتقال می یابد استفاده می شود. لازم به ذکر است که از این روش بسیار موثر معمولاً برای از بین بردن و درمان زگیل های مشکل و حاد بهره گرفته می شود.

در صورت گسترده بودن زگیل امکان دارد درمان طی مراحل مختلف انجام شده و حتی در برخی موارد به جراحی نیاز باشد.

درمان های خانگی

مواد طبیعی معمولا دارای خاصیت ضد ویروس ، ویژگی اسیدی یا آنزیم هایی هستند که از ویروس HPV جلوگیری می کنند. همانطور که ذکر شد این ویروس منجر به بروز زگیل مقعدی می شود و اسید طبیعی لایه هایی از پوستی که دچار عفونت شده را بر می دارد. در ادامه برخی از این مواد را ذکر کرده ایم :

 • سرکه سیب

این سرکه ، نوعی ماده اسیدی می باشد که از تخمیر آب سیب به دست می آید. این درمان مثل اسید سالیسیلیک عمل می کند و یک لایه از پوست عفونی را بر میدارد و به تدریج ، منجر به رفع زگیل خواهد شد.

سرکه سیب همچنین دارای ویژگی های طبیعی آنتی باکتریال است و ممکن است با بروز HPV مبارزه کند. برای استفاده از آن ، سرکه و آب را به نسبت دو به یک با هم ترکیب کنید. سپس یک پنبه را به این مایع آغشته کرده و روی زگیل مقعدی قرار دهید ، در انتهای کار نیز آن را به وسیله بانداژ بپوشانید. این پنبه باید به مدت سه تا چهار ساعت روی زائده باقی بماند.

 • سیر

آلیسین ، یکی از مواد تشکیل دهنده کلیدی سیر تاثیرات آنتی باکتریال دارد. برای استفاده از این ماده خوراکی ، یک حبه سیر را له کرده و با آب قاطی کنید. سپس ترکیب را روی زگیل گذاشته و روی آن را بانداژ نمایید. به مدت سه تا چهار هفته هر روز این عمل را تکرار کنید.

 • آسپرین

این دارو از سالیسیلیک اسید ساخته شده است و به سادگی در داروخانه های سراسر کشور یافت می شود. همانطور که ذکر شد این اسید پوست مرده را بر می دارد و به تدریج و با گذشت زمان زگیل مقعدی را برطرف می نماید. به این منظور باید قرص های آسپرین را پودر کرده و سپس با مقداری آب ترکیب نمایید. خمیر به دست آمده را روی زائده قرار داده و روی آن را با پانسمان بپوشانید.

گزینه های جراحی  زگیل مقعدی

چنانچه روش های درمانی دیگر برای از بین بردن و رفع زگیل های مقعدی کارساز نباشند ممکن است پزشک از روش جراحی برای شما استفاده کند، همچنین این روش برای درمان این بیماری نشیمنگاهی، بسیار موثر تراز سایر روش های درمانی است.

جراحی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود. یعنی فرد همان روز جراحی می تواند به منزل بازگردد و نیاز به بستری شدن در بهترین کلینیک بیماری های نشیمنگاهی در تهران ندارد. این روش به طور معمول تحت بی حسی موضعی انجام شده و پزشک برای بریدن زگیل ها از ابزاری مخصوص استفاده می کند. البته در برخی موارد خاص همچون گستردگی زگیل ها و زیاد بودن تعداد آن ها ممکن است نیاز به بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی باشد.

درد بعد از درمان زگیل مقعدی

بروز مقداری درد و داشتن ناراحتی بعد از روش های جراحی، کرایوتراپی و غیره کاملاً طبیعی بوده و جای نگرانی نیست. پزشک برای کاهش ناراحتی ناشی از درمان این عارضه مسکن هایی را برای تان تجویز می کند که با مصرف به موقع آن ها می توانید از بروز درد جلوگیری کرده و در صورت بروز درد، آن را تا حد زیادی تسکین دهید.

لازم به ذکر است که زمان بازگشت به کار و از سر گرفتن برخی فعالیت ها به نوع درمان و گستردگی زگیل مقعدی بستگی خواهد داشت لذا پیش از معاینه نمی توان زمان مشخصی را برای آن تعیین کرد.

آیا زگیل های مقعدی واگیردار هستند ؟

پاسخ مثبت است. زگیل های موجود در ناحیه مقعد که به سبب ویروس HPV نمود پیدا کرده اند ، مسری بوده و ممکن است از فردی به فرد دیگر منتقل شود. چرا که این یکی از مشخصه های ویروس مذکور است. لازم به ذکر است حتی در زمانی که بیمار تحت روندهای درمانی زگیل مقعدی است ممکن است موجب انتقال این ویروس به فرد دیگری شود. البته زمانی که به بهترین کلینیک درمان زگیل مقعدی در تهران مراجعه کرده باشید ، این احتمال را از بین برده اید.
نکته : کسانی که سیستم ایمنی تضعیف شده ای دارند ، مثل مبتلایان به ایدز ، به میزان بیشتری در برابر این عفونت ویروسی آسیب پذیر هستند.

چگونه از ابتلا به این بیماری نشیمنگاهی پیشگیری کنیم ؟

برای آن که ناحیه مقعدی به ویروس HPV آلوده نشود ، این اقدامات را انجام دهید :

 1. از داشتن رابطه جنسی با کسانی که در ناحیه مقعد و تناسلی خود به زگیل های فعال دچار هستند.
 2. بهتر است در حین فعالیت های جنسی از وسایل های محافظی استفاده کنید تا از تماس مستقیم پوست با پوست جلوگیری کنید.

نکته : راه های درمانی که برای زگیل مقعد در پیش گرفته می شوند ، در واقع زائده های شکل گرفته را برطرف می کند اما در ساختار ویروس اچ پی وی تغییری ایجاد نکرده و موجب مرگ آن نمی شوند. از این بابت است که بهتر است راه های پیشگیری جدی گرفته شود.

فرق زگیل مقعدی با بواسیر

بواسیر یا هموروئید زمانی رخ می دهد که توده های نرمی در انتهای روده بزرگ مشاهده گردند. این توده ها به صورت طبیعی در این ناحیه قرار دارند و در دفع راحت مدفوع نقش دارند. در صورتی که این توده ها با عارضه هایی مواجه شوند ، دردناک و حساس شده و عمل دفع با درد همراه خواهد شد. این بیماری را می توان در مراحل اولیه با رعایت بهداشت و نکات دیگری از بین برد ؛ درمان خانگی و تغییر رژیم غذایی از جمله روش های درمانی می باشند. البته در صورتی که این زائده ها وخیم شدند و درد آن ها قابل تحمل نبود ، باید سریعا به یک کلینیک خوب درمان بواسیر در تهران مراجعه نمایید.

اما زگیل مقعدی ، ظاهر متفاوتی با هموروئید دارد. این زائده ها کلمی شکل هستند که در مواردی، دانه های قرمز و ریزی نیز روی آن ها دیده می شود. در نظر داشته باشید ، زمانی که در این ناحیه مو وجود داشته باشد ، ممکن است این عارضه به صورت چرکی و متورم بروز نماید. در این صورت می توان گفت که احتمالا این عارضه کیست مویی می باشد و ربطی به زگیل ندارد.

علاوه بر ظاهر ، روش درمانی این دو مشکل نیز با هم تفاوت دارد. در بواسیر بهترین رویکرد درمانی ؛ لیزر می باشد که در صورت بهره گرفتن از آن مشکل به طور کلی از بین رفته و احتمال بازگشت آن تقریبا به صفر می رسد. اما در درمان زگیل مقعدی ، ابتدا روش های دارویی به کار گرفته می شود و در صورتی که تفاوتی ایجاد نشد ، پزشک به سراغ جراحی خواهد رفت. توجه داشته باشید که یکی از راه های درمان زگیل در ناحیه مقعدی نیز لیزر می باشد. در نظر داشته باشید مهم ترین نکته در این روند ، تشخیص بیماری می باشد ؛ به همین دلیل نیاز است تا به یک کلینیک خوب درمان بیماری های نشیمنگاهی در تهران مراجعه نمایید تا از بهترین درمان بهره مند گردید.