بیماری های مقعدی

بیماری های مقعدی

بیماری های مقعدی : در واقع مقعد یکی از اعضای مهم بدن به شمار می رود که ممکن است همچون سایر قسمت های بدن دچار بیماری شود. مقعد تشکیل شده از سلول و بافت های مختلف است که با ایجاد اختلال در هریک از آن ها بیماری متفاوتی پدید می آید.

نیمه تحتانی مقعد از عصب های حساس برخوردار است و در قسمت میانی آن حاوی رگ های خونی در زیر پوشش سطحی و غدد بسیاری می باشد.

برخی از علائم بیماری های مربوط به مقعد ، شبیه به هم بوده و تشخیص این که بیمار به کدام بیماری مبتلا است، نیازمند بررسی و دقت بیشتری دارد.

بیماری های مقعدی

انواع بیماری های مقعدی

 • بواسیر ( هموروئید )
 • شقاق مقعد
 • آبسه مقعد
 • فیستول مقعد
 • کیست مویی

در ادامه به بررسی هریک از این بیماری ها می پردازیم.

بواسیر ( هموروئید )

در واقع به رگ های متورم در مقعد، بواسیر یا هموروئید گفته می شود. این عارضه خطری برای فرد نداشته اما می تواند بسیار دردناک باشد.

زمانی که رگ های متورم در داخل کانال مقعد قرار داشته باشند فرد دچار بواسیر داخلی و هنگامی که رگ های متورم خارج از مقعد و در اطراف آن وجود داشته باشند، فرد دچار بواسیر خارجی خواهد شد. در برخی موارد ممکن است فرد به صورت همزمان به هر دو نوع هموروئید مبتلا شود.

هر یک از دو نوع بواسیر علائم خاصی در پی خواهند داشت اما چند علائم بارز آن عبارتند از:

 • ترشح مخاط
 • خارش مقعد
 • درد در ناحیه مقعد
 • احساس دفع ناکامل مدفوع
 • خون ریزی بدون درد از مقعد
 • تورم، التهاب و خونریزی توده ای در مقعد
 • وجود زائده یا بیرون زدگی گوشتی در پیرامون مقعد

توجه داشته باشید که وجود خون در مدفوع یا خون ریزی رکتوم علاوه بر اینکه می تواند از علائم بواسیر باشد، ممکن است نشان دهنده بیماری های خطرناکی نیز باشد. بنابراین با مشاهده این عارضه حتما به پزشک مراجعه کنید و علت آن را مورد بررسی و درمان قرار دهید.

بیماری های مقعدی

راه درمان بواسیر

به طور کلی روش های مختلفی برای درمان بواسیر وجود دارد. این درمان ها عبارتند از :

 1. درمان با لیزر
 2. درمان با جراحی
 3. درمان با روش سنتی

در ابتدا فرد تحت دارو درمانی و رژیم غذایی خاص ( رژیم غذایی فیبر دار ) قرار می گیرد. اگر این روش برای درمان کافی نبود، از لیزر درمانی استفاده می شود. طی این روش با توجه به سایز و نوع هموروئید از لیزر کم توان استفاده می شود.

در شرایطی که به کار گیری از دو روش ذکر شده کارساز نبود، بیمار تحت جراحی قرار می گیرد. معمولا زمانی که بیماری خیلی پیشرفت کرده باشد از این روش استفاده خواهد شد.​

شقاق

شقاق یا فیشر زخمی دردناک است که در مقعد ایجاد شده و در بیشتر مواقع با خونریزی همراه می باشد. هرچند که دلایل بروز این عارضه در افراد مختلف متفاوت است اما می توان اسهال و یبوست را به عنوان دو عامل مهم در ایجاد آن معرفی کرد.

همچنین باید گفت که کاهش خونرسانی به قسمت پشت مقعد در ایجاد شقاق بی تاثیر نبوده و میزان شیوع آن در خانم ها و آقایان برابر می باشد.

انواع شقاق مقعدی

بسته به مدت زمانی که فرد درگیر این عارضه است می توان آن را به دو دسته تقسیم بندی کرد که عبارتنداز:

 • شقاق حاد: این نوع از شقاق مقعدی معمولاً کمتر از 12 هفته در فرد طول می کشد. شقاق یا فیشر حاد به شکل یک خط طولی است.
 • شقاق مزمن: چنانچه فرد بیشتر از 12 هفته به شقاق مقعدی دچار باشد و این عارضه موجب عدم خونرسانی به آنودرم و پارگی شده باشد به آن شقاق مزمن گفته می شود. شقاق یا فیشر مزمن دارای لبه های برجسته بوده و زخمی در ابعاد وسیع است.

 

بیماری های مقعدی

 

بیماری فیشر یا شقاق چه نشانه هایی دارد؟

از موارد زیر می توان به عنوان شایع ترین نشانه های فیشر مقعدی اشاره کرد:

 1. به وجود آمدن زائده پوستی در محل زخم
 2. خونریزی بعد از اجابت مزاج
 3. احساس درد و ناراحتی حین دفع مدفوع.

آبسه مقعدی

آبسه مقعدی که در اصطلاح به آن فیستول نیز گفته می شود یک نوع از بیماری های مقعدی خطرناک می باشد که دلیل اصلی ایجاد آن، جمع شدن چرک ناشی از عفونت در ناحیه راست روده و اطراف مقعد می باشد. به عبارت دیگر به حفره پر از چرک و عفونت نزدیک ناحیه مقعد، آبسه مقعدی گفته می شود.

زمانی که دهانه غدد نزدیک مقعد بسته می شوند این غده ها دچار عفونت و با گذر زمان متورم شده و مملو از عفونت و چرک می شوند که همین امر زمینه ساز بروز این عارضه در افراد می باشد.

دلیل بروز آبسه مقعدی چیست؟

این عارضه بیشتر به موجب وجود باکتری هایی همچون اشرشیاکولی و استافیلوکوک در ناحیه مقعد ایجاد شده و در برخی دیگر از موارد عفونت های قارچی دلیل بروز آبسه مقعدی می باشند.

از دیگر دلایل بروز آبسه مقعد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت حاد غده کوچک مقعد
 • ورود باکتری یا هر جسم خارجی به بافت غده
 • کولیت
 • برخی التهابات روده کوچک

 

بیماری های مقعدی

 

آبسه مقعدی چه علائمی دارد؟

آبسه جزو آن دسته از بیماری های مقعدی است که علائم مختلفی دارد و موارد زیر جزو شایع ترین این نشانه ها و علائم هستند:

 1. احساس ناراحتی و درد حین لمس راست روده:  مقعد به علت جمع شدن عفونت در این قسمت از دستگاه دفع مدفوع، دچار درد و ناراحتی می گردد.
 2. ایجاد تب : تب، بی اشتهایی، بدن درد و به طور کلی بد بودن حال عمومی شخص، از جمله نشانه های آبسه مقعدی بوده و موجب گمراهی شخص می شود به طوریکه بیمار گمان می کند دچار سرماخوردگی شده است.
 3. بروز درد نبض دار
 4. ایجاد ورم در آبسه های سطحی
 5. ایجاد احساس درد حین دفع مدفوع

آبسه مقعدی چند نوع دارد؟

این عارضه را با توجه به مدت زمان ابتلا و شدت آن می توان به دو نوع زیر تقسیم بندی کرد:

 • آبسه عمقی : در این نوع، آبسه با گذشت زمان دردناک تر و متورم تر شده و دلیل ایجاد آن نفوذ عفونت به نواحی عمیق می باشد.

نشستن و راه رفتن برای فردی که دچار آبسه مقعدی عمیق است سخت بوده و امکان باز شدن ناگهانی دهانه آبسه و تخلیه خون و عفونت از آن وجود دارد.

 • آبسه سطحی : شایع ترین نوع آبسه بوده و به موجب آن لبه مقعد درد شدید داشته، محل آبسه از سایر نواحی گرم تر بوده و بافت های اطراف آن دچار التهاب و قرمزی خواهند شد.

درمان آبسه مقعدی

این عارضه را می توان با توجه به شدت آن با روش های گوناگونی درمان کرد که لیزر به دلیل مزایای بی شماری که دارد بهترین روش درمان آبسه مقعد می باشد. از جمله مزایای درمان آبسه مقعدی با لیزر موارد ذیل می باشند:

 • برای انجام آن نیاز به بیهوشی نبوده و به طور سرپایی انجام می شود.
 • پس از انجام آن فرد درد و ناراحتی زیادی را تجربه نخواهد کرد.
 • عمل با حداقل خونریزی انجام می شود.
 • دوران نقاهت کوتاهی داشته و فرد سریعاً می تواند انجام فعالیت های روزمره را از سر بگیرد.

 

بیماری های مقعدی

 

کیست مویی

کیست مویی که اصطلاحاً به آن سینوس پیلونیدال گفته می شود به طور معمول دارای مو بوده و کمی بالاتر از ناحیه مقعد و در زیر پوست میان کفل ها بروز می کند.

دلیل خاصی برای ایجاد کیست مویی وجود ندارد اما می توان گفت ژنتیک، نشستن های طولانی مدت و پرمویی در بروز آن بی تاثیر نیست.

اگر مو به هر علتی در پوست گیر کند موجب التهاب و خارش شده و در نهایت پوست عفونت کرده و باعث ایجاد سینوسی می شود که از مو سرشار است.

پزشک برای درمان این عارضه ابتدا برای فرد آنتی بیوتیک تجویز کرده و سپس به جراحی با لیزر می پردازد.

پاسخ

هشت − 1 =

Call Now Buttonتماس با کلینیک