زمان مطالعه: 10 دقیقه

گاستروانتریت یا عفونت روده عارضه ای است که به طور معمول در اثر فعالیت ارگانیزم های مختلفی مانند مخمرها، کپک ها، انگل ها، قارچ ها یا باکتری ها در افراد به وجود آمده و مشکلات متعددی را برای آن ها به دنبال خواهد داشت. در این مقاله به توضیحاتی در رابطه با عفونت روده که مورد تایید شفا کلینیک بهترین و بزرگ ترین مرکز درمان نشیمنگاهی در تهران است، اشاره کرده ایم. برای اینکه دید باز تری داشته باشید و بدانید که در طول این مقاله قرار است به چه پاسخ هایی دست پیدا کنید ما در ابتدای این مقاله به طور خلاصه به شما خواهیم گفت که قرار است چه چیزی را در ادامه بخوانید. قرار است در طول این مقاله به روش های درمانی موثر و مفید این عارضه ، دلایل به وجود آمدن آن و روش های پیشگیری از بروز عفونت روده بپردازیم. اگر به سلامتی خود اهمیت می دهید یا به این بیماری دچار شده اید و اکنون به دنبال این هستید که با این عارضه و راه های درمان آن بیشتر آشنا شوید توصیه می کنیم با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

 

عفونت روده

انواع عفونت روده

ارگانیزم هایی که به آن ها اشاره کردیم امکان دارد از راه مواد غذایی یا عدم رعایت بهداشت به بدن وارد شود. در چنین شرایطی این نوع عامل بیماری زاست که شدت عفونت ایجاد شده را تعیین کرده و توسط پزشکان متخصص تشخیص داده می شود. عفونت در ناحیه روده انواع مختلفی دارند که عبارتنداز:

 • عفونت بافت روده بزرگ

تب مهم ترین علامت این نوع عفونت بوده و حجم اسهال در صورت ابتلا به عفونت موجود در روده بزرگ کم می باشد، البته این امکان وجود دارد که اسهال دفع شده با خون همراه باشد. در این نوع عفونت برخلاف عفونت روده بزرگ آب زیادی از دست نرفته، آزمایش مدفوع و همچنین مصرف آنتی بیوتیک ضرورت دارد.

 • عفونت بافت روده کوچک

عفونت روده کوچک به شکل اسهال حجیم و آبکی بروز نموده، برای درمان آن نیاز به مصرف آنتی بیوتیک نبوده و به طور خود به خود بهبود می یابد. با توجه به اینکه بدن در این نوع عفونت حجم آب زیادی را از دست می دهد فرد می بایست پس از هر بار اجابت مزاج، با مصرف آب و آبمیوه زیاد و محلول ors همراه با آن ها، آب از دست رفته بدن را جبران کند.

دلایل بروز عفونت روده چیست؟

 • خوردن غذای خام و نپخته
 • نورو ویروس
 • عدم رعایت بهداشت مناسب
 • نگهداری مواد غذایی به شکل نادرست
 • عوامل بیماری زا
 • نوشیدن آب آشامیدنی ناسالم
 • مصرف مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته

راه های جلوگیری از ابتلا به بروز عفونت روده چیست؟

رعایت بهداشت بهترین راه برای پیشگیری از ایجاد این بیماری در افراد می باشد. به همین منظور از مصرف سبزیجات و میوه جات نشسته، شیرهای غیر پاستوریزه و همچنین آب آلوده خودداری کنید.

به خاطر داشته باشید که نگهداری از مواد غذایی در محیط های گرم و یا با شرایط دمای نامطلوب ، عمر مواد غذایی را کاهش داده و موجب رشد میکروارگانیسم ها و در نتیجه ایجاد فساد و بیماری زایی آن‌ ها می شود.

 

درمان عفونت روده در تهران - شفا کلینیک

 

نشانه های ابتلا به عفونت روده چیست؟

از جمله شایع ترین علائم ابتلا به عفونت موجود در روده می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • درد ناحیه شکم
 • بی اشتهایی
 • یبوست
 • مشکلات سینوسی
 • سندروم روده تحریک پذیر
 • دلپیچه
 • افسردگی
 • حالت تهوع
 • جوش های پوستی
 • سر درد
 • مشکلات خواب
 • اسهال
 • دندان قروچه

اگر علائم و نشانه های فوق را در خود مشاهده کردید ، می توانید برای شروع درمان و کمک گرفتن از بهترین متخصصین فرم تماس زیر را پر کنید. 

علائم عفونت روده در کودکان

همانطور که می دانید کودکان به دلیل سیستم ایمنی ضعیفی که دارند بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرند. بیماری عفونت معده و روده نیز از جمله مشکلاتی است که کودکان بیشتر از بزرگسالان به آن دچار می شوند. عفونت روده در کودکان می تواند با علائم متنوعی همراه باشد که برخی از علائم و نشانه های شایع عفونت و التهاب روده در کودکان عبارت اند از :

 • اسهال حاد
 • استفراغ کودکان
 • تب کودکان
 • خستگی و ضعف عمومی
 • تشنج ناگهانی

به یاد داشته باشید که نشانه ها و علائم عفونت معده و روده ممکن است با توجه به شدت و همچنین نوع عامل عفونتی در هر کودک متفاوت باشد. از همین رو مهم است به علائم و نشانه های فوق توجه کرده و در صورت بروز هر یک از آن ها سریعا به پزشک مراجعه کرده و درمان مناسب را دریافت کنید. با توجه کردن به نشانه ها می توانید از شدت یافتن بیماری جلوگیری نمایید.

علت بروز عفونت روده

در برخی موارد عاملی که سبب بروز عفونت بافت روده می شود، ناشناخته باقی می ماند و پزشکان در روند تشخیص بیماری اظهار می کنند که علت بروز بیماری آشکار نیست. تقریباً تمام انواع عفونت های روده به یک شیوه عمل می کنند. از زمان ورود باکتری یا ویروس به روده تا زمانی که علائم بیماری عفوت بافت روده آشکار شود، دوره نهفتگی بیماری محسوب می شود.

این دوره با توجه به ویژگی های هر شخص ممکن است چندین ساعت تا چندین روز طول بکشد. در این مرحله، اولین نشانه بیماری خستگی است. دوره تشدید بیماری عفونت روده بین 1 یا 2 روز یا 1 تا 2 هفته زمان می برد. این دوره با بروز علائمی مانند اسهال، شکم درد، تب و استفراغ نمایان می شود. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که برخی افراد تنها از یکی از نشانه های بیماری رنج می برند؛ بدین معنا که ممکن است نشانه بیماری فرد فقط تهوع و استفراغ یا فقط اسهال باشد.

با پشت سر گذاشتن نشانه های بیماری ، مریضی متوقف می شود. درصورت اتخاذ نکردن روند درمانی مؤثر، بازسازی مجدد بدن ممکن است زمان زیادی به طول انجامد. در این مدت اندام های بدن فرد مستعد ورود باکتری و ویروس هستند؛ یعنی ابتلای مجدد به عفونت روده یا نوعی مریضی دیگر محتمل است. روند بروز و تشدید بیماری و دوره ریکاوری آن به عامل بیماری، میزان باکتری یا ویروس وارد شده به بدن، وضعیت جسمی فرد پیش از ابتلا و همچنین درمان به موقع، بستگی دارد. دوره ریکاوری این بیماری طولانی است؛ زیرا سیستم گوارش دچار مشکل می شود و بهبود عملکرد آن نیاز به زمان دارد.

 

درمان عفونت روده در تهران - شفا کلینیک

 

عوارض بیماری عفونت روده در صورت عدم درمان

اگر برای این مشکل ، روند درمانی موثر و مفیدی در نظر گرفته نشود ، امکان دارد که به سبب دهیدراته شدن یا فعالیت حیاتی عامل بیماری زا در بدن، به اندام ها شوک وارد شود. علاوه بر این، عفونت بافت روده ممکن است سوزش و التهاب در حفره شکمی، خونریزی داخلی، اختلال ناشی از عامل بیماری زا روده، نارسایی قلبی و التهاب مفاصل را موجب شود.

آلرژی و حساسیت ایجاد شده پس از عفونت روده به سبب واکنش سیستم ایمنی نسبت به باکتری یا ویروس موجود در بدن است. معمولاً این حساسیت به شکل جوش یا کهیر بر روی پوست آشکار می شود. عفونت های ویروسی باعث افزایش نفوذ پذیری روده می شوند که احتمال ایجاد حساسیت های غذایی را در پی دارد. همچنین عکس العمل های آلرژیک ممکن است در اثر مصرف برخی داروها مانند آنتی بیوتیک ایجاد شوند.

ضعف، یکی از اثرات این بیماری است. کسالت و رخوت در نتیجه عملکرد سموم ایجاد شده در بدن است و تا زمانی که تمام اثرات ناشی از عفونت روده (اسهال و استفراغ و تب) از بین بروند، در بدن ماندگار است.

این بیماری غالباً با تهوع و استفراغ همراه است که این امر سیستم گوارش را تحت تأثیر قرار می دهد. ظهور مجدد نشانه های بیماری، ممکن است نشان دهنده تشدید بیماری یا بروز عفونت جدیدی باشد. عفونت روده با درد شکم همراه است. پس از دوره بهبودی، احتمال دارد که درد در حفره شکمی تا مدتی باقی بماند. این عامل بر عملکرد سیستم گوارش فرد تأثیر می گذارد.

درمان عفونت روده در تهران

مناسب ترین روش درمان که مصرف آنتی بیوتیک یکی از آن هاست با توجه به میزان پیشرفت بیماری مشخص می گردد. مراجعه به یک کلینیک خوب و فعال در زمینه درمان بیماریهای نشیمنگاهی برای درمان عفونت موجود در روده از ضرورت زیادی برخوردار است زیرا در غیر اینصورت بیماری به درستی تشخیص داده نشده، روند درمان به درستی طی نشده و مشکلات بسیاری برای بیمار ایجاد خواهد شد.

عزیزانی که به این بیماری دچار شده اند یا علائم عفونت روده را در خود مشاهده کرده اند و بابت درمان آن نگران هستند می توانند برای بررسی های بیشتر و دریافت مشاوره از متخصصین مجرب به مرکز تخصصی شفا کلینیک مراجعه نمایند.

 

عفونت روده

 

آزمایش های لازم برای تشخیص عفونت روده

 1. آزمایش مدفوع
 2. آزمایش خون پنهان در مدفوع
 3. بررسی آزمایش مدفوع به منظور بررسی پروتوزوئا
 4. تست PCR

تشخیص بیماری عفـونت روده

در صورتی که فرد مشکوک به این بیماری باشد، پزشک در وهله اول زمان بروز علائم بیماری و عوامل احتمالی که مسبب ایجاد عفونت شده اند (شنا در آب آلوده، تغذیه ناسالم، در تماس بودن با پرندگان و حیوانات) را بررسی می کند. همچنین بیماری های هم زمان را که می توانند عفونت را تشدید کنند، شناسایی می کند (مانند اعتیاد به الکل، HIV و غیره).

 • علائم عفونـت روده با بسیاری دیگر از بیماری ها مشترک است؛ بنابراین صرفاً با اتکا به نتایج آزمایش های اولیه و بروز این علائم  به صراحت و قطعیت نمی توان عفونت را تشخیص داد.
 • بررسی و آنالیز عفونـت بافت روده امری ضروری است که طی آن می توان به علت بیماری پی برد. پس از آن می توان برای درمان بیماری اقدام کرد.
 • همانطور که پیش تر اشاره شد، عفونت روده ممکن است در اثر عامل ویروسی یا باکتریایی ایجاد شود؛ بدین صورت تشخیص صحیح و تجویز روند درمانی برای آن دشوار خواهد بود. به همین علت برای تشخیص عفونت انجام تست و آزمایش لازم است.
 • آنالیز میکروبیولوژیکی مدفوع علت بیماری و دیگر باکتری های موجود در روده را مشخص می کند.
 • بررسی تست PCR نیز نوع عفونت، ویروسی یا باکتریایی بودن آن، را تعیین می کند.

روش های درمان عفونت روده در تهران

عفونت های روده، یک بیماری آزار دهنده است. علاوه بر مصرف آنتی بیوتیک در ادامه به چند شیوه برای درمان این بیماری و سرعت بخشیدن به دوره بهبود اشاره می کنیم:

 • رعایت بهداشت

در صورتی که به عفونت روده مبتلا هستید، باید مراقب باشید که این بیماری را به دیگران انتقال ندهید. به همین منظور مرتب دست های خود را با آب و صابون بشویید؛ بخصوص پیش از آشپزی یا غذا خوردن و پس از استفاده از سرویس بهداشتی. خوراکی ها  کاملاً شسته شوند و غذا به خوبی گرم و پخته شود تا احتمال ورود باکتری یا ویروس دیگر به بدن کاهش یابد و غفونت روده را تشدید نکند.

 • رژیم غذایی مناسب

مهم ترین روش درمان این است که بدانیم برای عفونت روده چه بخوریم ؟ به این دلیل که بدن شما پس از التهاب روده ، برای بهبود یافتن تلاش می کند، باید از فشار آوردن به اندام ها جلوگیری کرد. در این راستا بیماران غذاهای مایع مصرف می کنند. تا زمانی که بهبودی کامل حاصل نشده است از مصرف مواد غذایی دیر هضم و اثرگذار بر سیستم گوارش خودداری کنید. برای تسریع بهبود بدن و اندام ها مقدار زیادی میوه و سبزیجات مصرف کنید.

 • مصرف دارو

در صورت بروز شدید علائم عفونت روده و ادامه یافتن آن، بدن برای از بین بردن میکروب های موجود و پاکسازی اندام ها به دارو نیاز دارد. بنابراین پزشک معالج دارو تجویز خواهد کرد. تأکید می شود که دارو ها را طبق دستور پزشک مصرف کنید.

 

روش های درمان خانگی عفونت روده - شفا کلینیک

 

بهترین دارو برای عفونت روده و معده

عفونت گوارش مشکلی است که بهتر است برای اطلاع پیدا کردن از لیست دارو ها و اینکه چه دارویی برای درمان آن مناسب است به صورت حضوری به یک متخصص مجرب و مبتحر در این زمینه مراجعه کرد. چرا که بر اساس نوع بیماری ، درجه ، شدت آن و سن بیمار داروهای مختلفی برای بهبود و درمان این مشکل تجویز می گردد.

هر کدام از این دارو ها علاوه بر این که مزایایی را برای بیمار دارند ، می توانند مشکلاتی را به وجود آورند. علاوه بر آن نیز در میزان و نحوه مصرف نیز با یک دیگر متفاوت هستند. از همین رو توصیه می گردد به هیچ عنوان دارو یا قرصی را برای درمان عفونت معده و روده به صورت خودسرانه مصرف نکنید و اگر دوست یا آشنایی به شما دارویی را معرفی کرد و عنوان کرد که بهترین دارو برای عفونت روده و معده است حتما با پزشک خود مشورت کنید.

توصیه می شود بدون نگرانی و ترس</span> حتما برای یافتن بهترین روش درمان با یک متخصص مجرب مشورت کنید.

برای عفونت روده چی خوبه؟

همانطور که اشاره شد برای درمان عفونت معده و روده نیاز است تا تغییراتی را در رژیم غذایی خود به وجود اورید و به عبارتی دیگر از یک رژیم غذایی سالم تبعیت کنید. مصرف مواد غذایی که باعث نفخ و گاز معده می شوند ، غذاهایی که سنگین هستند مانند حبوبات ، تخم مرغ و پنیر ، غذاهایی که چرب هستند و برای پخته شدن نیاز به سرخ شدن دارند ، فست فود های زیاد و بدون فیبر غذایی برای بدن این بیماران مضر می باشند و بیماران باید حتما از مصرف آن ها خودداری کنند. در مقابل آن می توانند از مواد غذایی حاوی فیبر زیاد مانند سبزی و میوه بیشتر استفاده کنند و آب بسیار زیادی بنوشند.

برای پاکسازی روده و درمان عفونت روده در خانه می توانید از خوردنی ها و نوشیدنی های گیاهی مختلفی استفاده کنید اما حتما نیاز است پیش از استفاده از آن ها با پزشک خود مشورت کنید ، چرا که دارو های گیاهی که اغلب افراد تصور می کنند هیچ مشکلی را برای بدن انسان به وجود نمی آورند ، گاها می توانند مضر و مشکل زا باشند. عرقیات ، دمنوش ها ، ادویه ها و روش های مختلف دیگر متناسب با ذائقه خود و بیماریی که دارید ، می توانند کمک کننده باشند.

سبزیجات و میوه های بسیار زیادی وجود دارند که یا خاصیتی ملین برای پاک کردن روده دارند یا خاصیتی ضد عفونی کننده برای کاهش مشکلات روده و درمان عفونت روده دارند. از جمله این سبزیجات می توان به مواردی مانند سیر ، مرکبات تازه ، زرد الو ، آلوئه ورا ، دانه چیا و غیره اشاره کرد. توصیه می شود از مصرف زیاد این مواد بپرهیزید و حتما با پزشک خود در خصوص مصرف آن ها مشورت کنید.

آنتی بیوتیک برای عفونت معده و روده

در مواردی که عفونت روده و معده بسیار خفیف است معمولا مصرف آنتی بیوتیک از سوی پزشک توصیه نمی گردد و استفاده از آن ضروری نمی باشد. دارو های آنتی بیوتیک معمولا تنها در شرایطی که فرد بیمار دچار مسمومیت غذایی باکتریایی شده باشد یا در مواردی که به اسهال مسافرتی دچار شده باشد ، آلوده به باکتری سی دیفیسیل شده و در شرایطی که سیستم ایمنی بدن او ضعیف است و ریسک بروز عوارض جانبی در وی بالا باشد یا در موارد مشابه تجویز می گردند.

نوع آنتی بیوتیک مورد نیاز به نوع باکتری وارد شده به بدن بستگی دارد و باید توسط تست های آزمایشگاهی تشخیص داده شود.
از آنجایی که تجویز آنتی بیوتیک ها به شدت عفونت روده بستگی دارد بهتر است به صورت سر خورد از قرص برای درمان عفونت معده و روده استفاده نکنید.