زمان مطالعه: 6 دقیقه

عفونت روده عارضه ای است که به طور معمول در اثر فعالیت ارگانیزم های مختلفی مانند مخمرها، کپک ها، انگل ها، قارچ ها یا باکتری ها در افراد به وجود آمده و مشکلات متعددی را برای آن ها به دنبال خواهد داشت. در این مقاله به توضیحاتی در رابطه با عفونت روده که مورد تایید شفا کلینیک است، اشاره کرده ایم.

ارگانیزم هایی که به آن ها اشاره کردیم امکان دارد از راه مواد غذایی یا عدم رعایت بهداشت به بدن وارد شود. در چنین شرایطی این نوع عامل بیماری زاست که شدت عفونت ایجاد شده را تعیین کرده و توسط پزشکان متخصص تشخیص داده می شود.

عفونت روده

انواع عفونت روده

عفونـت روده انواع مختلفی دارند که عبارتنداز:

 • عفونت روده بزرگ

تب مهم ترین علامت این نوع عفونت بوده و حجم اسهال در صورت ابتلا به عفونت موجود در روده بزرگ کم می باشد، البته این امکان وجود دارد که اسهال دفع شده با خون همراه باشد. در این نوع عفونت برخلاف عفونت روده بزرگ آب زیادی از دست نرفته، آزمایش مدفوع و همچنین مصرف آنتی بیوتیک ضرورت دارد.

 • عفونت روده کوچک

این نوع عفونت به شکل اسهال حجیم و آبکی بروز نموده، برای درمان آن نیاز به مصرف آنتی بیوتیک نبوده و به طور خود به خود بهبود می یابد. با توجه به اینکه بدن در این نوع عفونت حجم آب زیادی را از دست می دهد فرد می بایست پس از هر بار اجابت مزاج، با مصرف آب و آبمیوه زیاد و محلول ors همراه با آن ها، آب از دست رفته بدن را جبران کند.

دلایل بروز عفونت روده چیست؟

 • خوردن غذای خام و نپخته
 • نورو ویروس
 • عدم رعایت بهداشت مناسب
 • نگهداری مواد غذایی به شکل نادرست
 • عوامل بیماری زا
 • نوشیدن آب آشامیدنی ناسالم
 • مصرف مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته

راه های جلوگیری از ابتلا به بروز عفونت روده چیست؟

رعایت بهداشت بهترین راه برای پیشگیری از ایجاد این بیماری در افراد می باشد. به همین منظور از مصرف سبزیجات و میوه جات نشسته، شیرهای غیر پاستوریزه و همچنین آب آلوده خودداری کنید.

عفونت روده

نشانه های ابتلا به عفونت روده چیست؟

از جمله شایع ترین علائم ابتلا به عفونت موجود در روده می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • درد ناحیه شکم
 • بی اشتهایی
 • یبوست
 • مشکلات سینوسی
 • سندروم روده تحریک پذیر
 • دلپیچه
 • افسردگی
 • حالت تهوع
 • جوش های پوستی
 • سر درد
 • مشکلات خواب
 • اسهال
 • دندان قروچه

درمان عفونت روده

مناسب ترین روش درمان که مصرف آنتی بیوتیک یکی از آن هاست با توجه به میزان پیشرفت بیماری مشخص می گردد. مراجعه به یک کلینیک خوب و فعال در زمینه درمان بیماریهای نشیمنگاهی برای درمان عفونت موجود در روده از ضرورت زیادی برخوردار است زیرا در غیر اینصورت بیماری به درستی تشخیص داده نشده، روند درمان به درستی طی نشده و مشکلات بسیاری برای بیمار ایجاد خواهد شد.

روند عفونت روده

در برخی موارد عاملی که سبب بروز عفونت روده می شود، ناشناخته باقی می ماند و پزشکان در روند تشخیص بیماری اظهار می کنند که علت بروز بیماری آشکار نیست. تقریباً تمام انواع عفونت های روده به یک شیوه عمل می کنند.

از زمان ورود باکتری یا ویروس به روده تا زمانی که علائم بیماری آشکار شود، دوره نهفتگی بیماری محسوب می شود. این دوره با توجه به ویژگی های هر شخص ممکن است چندین ساعت تا چندین روز طول بکشد. در این مرحله، اولین نشانه بیماری خستگی است.

دوره تشدید بیماری بین 1 یا 2 روز یا 1 تا 2 هفته زمان می برد. این دوره با بروز علائمی مانند اسهال، شکم درد، تب و استفراغ نمایان می شود. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که برخی افراد تنها از یکی از نشانه های بیماری رنج می برند؛ بدین معنا که ممکن است نشانه بیماری فرد فقط تهوع و استفراغ یا فقط اسهال باشد.

با پشت سر گذاشتن نشانه های بیماری ، مریضی متوقف می شود. درصورت اتخاذ نکردن روند درمانی مؤثر، بازسازی مجدد بدن ممکن است زمان زیادی به طول انجامد. در این مدت اندام های بدن فرد مستعد ورود باکتری و ویروس هستند؛ یعنی ابتلای مجدد به عفونت روده یا نوعی مریضی دیگر محتمل است. روند بروز و تشدید بیماری و دوره ریکاوری آن به عامل بیماری، میزان باکتری یا ویروس وارد شده به بدن، وضعیت جسمی فرد پیش از ابتلا و همچنین درمان به موقع، بستگی دارد.

دوره ریکاوری این بیماری طولانی است؛ زیرا سیستم گوارش دچار مشکل می شود و بهبود عملکرد آن نیاز به زمان دارد.

عوارض بیماری عفونت روده

اگر برای بیماری، روند درمانی در نظر نگرفته شود، امکان دارد که به سبب دهیدراته شدن یا فعالیت حیاتی عامل بیماری زا در بدن، به اندام ها شوک وارد شود.

علاوه بر این، عفونت روده ممکن است سوزش و التهاب در حفره شکمی، خونریزی داخلی، اختلال ناشی از عامل بیماری زا روده، نارسایی قلبی و التهاب مفاصل را موجب شود.

آلرژی و حساسیت ایجاد شده پس از عفونت روده به سبب واکنش سیستم ایمنی نسبت به باکتری یا ویروس موجود در بدن است. معمولاً این حساسیت به شکل جوش یا کهیر بر روی پوست آشکار می شود.

عفونت های ویروسی باعث افزایش نفوذ پذیری روده می شوند که احتمال ایجاد حساسیت های غذایی را در پی دارد.

همچنین عکس العمل های آلرژیتیک ممکن است در اثر مصرف برخی داروها مانند آنتی بیوتیک ایجاد شوند.

ضعف، یکی از اثرات این بیماری است. کسالت و رخوت در نتیجه عملکرد سموم ایجاد شده در بدن است و تا زمانی که تمام اثرات ناشی از عفونت روده (اسهال و استفراغ و تب) از بین بروند، در بدن ماندگار است.

عفونت روده غالباً با تهوع و استفراغ همراه است که این امر سیستم گوارش را تحت تأثیر قرار می دهد.

ظهور مجدد نشانه های بیماری، ممکن است نشان دهنده تشدید بیماری یا بروز عفونت جدیدی باشد.

عفونت روده با درد شکم همراه است. پس از دوره بهبودی، احتمال دارد که درد در حفره شکمی تا مدتی باقی بماند. این عامل بر عملکرد سیستم گوارش فرد تأثیر می گذارد.

آزمایش های لازم برای تشخیص عفونت روده

 1. آزمایش مدفوع
 2. آزمایش خون پنهان در مدفوع
 3. بررسی آزمایش مدفوع به منظور بررسی پروتوزوئا
 4. تست PCR

تشخیص بیماری عفـونت روده

در صورتی که فرد مشکوک به بیماری عفونـت روده باشد، پزشک در وهله اول زمان بروز علائم بیماری و عوامل احتمالی که مسبب ایجاد عفونت شده اند (شنا در آب آلوده، تغذیه ناسالم، در تماس بودن با پرندگان و حیوانات) را بررسی می کند. همچنین بیماری های هم زمان را که می توانند عفونت روده را تشدید کنند، شناسایی می کند (مانند اعتیاد به الکل، HIV و غیره).

علائم عفونـت روده با بسیاری دیگر از بیماری ها مشترک است؛ بنابراین صرفاً با اتکا به نتایج آزمایش های اولیه و بروز این علائم  به صراحت و قطعیت نمی توان عفونت روده را تشخیص داد.

بررسی و آنالیز عفونـت روده امری ضروری است که طی آن می توان به علت بیماری پی برد. پس از آن می توان برای درمان بیماری اقدام کرد.

همانطور که پیش تر اشاره شد، عفونت روده ممکن است در اثر عامل ویروسی یا باکتریایی ایجاد شود؛ بدین صورت تشخیص صحیح و تجویز روند درمانی برای آن دشوار خواهد بود. به همین علت برای تشخیص عفونت انجام تست و آزمایش لازم است.

آنالیز میکروبیولوژیکی مدفوع علت بیماری و دیگر باکتری های موجود در روده را مشخص می کند.

بررسی تست PCR نیز نوع عفونت، ویروسی یا باکتریایی بودن آن، را تعیین می کند.

روش های درمان عفونت روده

عفونت های روده، یک بیماری آزار دهنده است. علاوه بر مصرف آنتی بیوتیک در ادامه به چند شیوه برای درمان این بیماری و سرعت بخشیدن به دوره بهبود اشاره می کنیم:

 • رعایت بهداشت

در صورتی که به این عارضه مبتلا هستید، باید مراقب باشید که این بیماری را به دیگران انتقال ندهید. به همین منظور مرتب دست های خود را با آب و صابون بشویید؛ بخصوص پیش از آشپزی یا غذا خوردن و پس از استفاده از سرویس بهداشتی. خوراکی ها  کاملاً شسته شوند و غذا به خوبی گرم و پخته شود تا احتمال ورود باکتری یا ویروس دیگر به بدن کاهش یابد و غفونت روده را تشدید نکند.

 • رژیم غذایی مناسب

به این دلیل که بدن شما پس از عفونت، برای بهبود یافتن تلاش می کند، باید از فشار آوردن به اندام ها جلوگیری کرد. در این راستا بیماران غذاهای مایع مصرف می کنند. تا زمانی که بهبودی کامل حاصل نشده است از مصرف مواد غذایی دیر هضم و اثرگذار بر سیستم گوارش خودداری کنید. برای تسریع بهبود بدن و اندام ها مقدار زیادی میوه و سبزیجات مصرف کنید.

 • مصرف دارو

در صورت بروز شدید علائم بیماری و ادامه یافتن آن، بدن برای از بین بردن میکروب های موجود و پاکسازی اندام ها به دارو نیاز دارد. بنابراین پزشک معالج دارو تجویز خواهد کرد. تأکید می شود که دارو ها را طبق دستور پزشک مصرف کنید.