زمان مطالعه: 7 دقیقه

پزشکان بعد از انجام هر نوع جراحی یا روش درمانی به افراد توصیه می کنند که یکسری نکات و دستورالعمل ها را رعایت نمایند زیرا رعایت این مراقبت ها موجب بهتر سپری شدن دوران نقاهت و دستیابی به مطلوب ترین نتایج از روش درمانی مورد نظر می شود. درمان هموروئید یا بواسیر نیز از این قاعده مستثنا نبوده و هرچه افراد جدیت بیشتری در رعایت مراقبت های بعد از درمان بواسیر داشته باشند به نتایج درخشان تری دست خواهند یافت. جهت درمان مؤثر و آگاهی از نکات مراقبتی لازم ، به صورت حضوری و غیر حضوری می توانید از شفا کلینیک ، بهترین کلینیک درمان بواسیر در تهران در این زمینه کمک بگیرید.

مراقبت های بعد از درمان بواسیر

بواسير که در اصطلاح به آن هموروئید نیز گفته می شود یکی از شایع ترین بیماری هایی است که در ناحیه مقعد بروز کرده و احتمال ابتلای هر فردی به این بیماری در طول زندگی وجود دارد؛ لازم به ذکر است که به بزرگ شدن رگ های خونی در قسمت پایانی روده گفته می شود. مراقبت های بعد از درمان بواسیر از این نظر حائز اهمیت هستند که هم به بهبودی هر چه سریع تر فرد کمک می کنند و همچنین در پیشگیری از وقوع مجدد عارضه تاثیر گذار هستند.

دوره ریکاوری به چه مواردی بستگی دارد؟

در ابتدا باید گفت که طول درمان و دوران نقاهت بعد از آن به روشی که پزشک برای درمان بیمار بهره می گیرد بستگی داشته و انتخاب روش درمان نیز به فاکتورهای متعددی از جمله میزان پیشرفت بیماری بستگی دارد.

پزشکان به طور کلی از 3 روش ذیل برای درمان بهره می گیرند:

 1. درمان با جراحی
 2. لیزر درمانی
 3. درمان با روش های سنتی

هر یک از روندها به لحاظ زمانی دوره ریکاوری متفاوتی را در پی دارند ، اما نکات مراقبتی برای تمام آنان یکسان است. شفا کلینیک در ادامه ، توصیه های ضروری در خصوص مراقبت های بعد از درمان بواسیر را برای تان فراهم آورده است.

دوره ریکاوری و مراقبت های بعد از درمان بواسیر در تهران

پس از درمان این بیماری، انتظار می رود روز به روز حال شما رو به بهبودی رود. به مدت 2 الی 4 هفته امکان دارد که ناحیه مقعدی دچار درد و کوفتگی باشد. به همین جهت به داروی مسکن نیاز پیدا خواهید کرد.

پس از درمان ، بروز خونریزی خفیف و ترشحات زرد رنگ از مقعد نرمال است. معمولاً هنگام عمل دفع ، شاهد این موارد خواهید بود. علائم ذکر شده به مدت حدود 1 الی 2 ماه پس از درمان ، ماندگاری خواهند داشت.

بعد از 1 تا 2 هفته ، باید انرژی و توانایی لازم برای پرداختن به فعالیت های معمول و روزانه خود را کسب کرده باشید. اما نبایستی یک مرتبه فشار فعالیت های خود را افزایش دهید. در دوره ریکاوری پرداختن به اعمال سنگین را کنار بگذارید.

مراقبت های بعد از درمان بواسیر

مراقبت های بعد از درمان بواسیر چیست؟

عدم توجه به مراقبت هایی که در ادامه آورده شده است ممکن است موجب بروز برخی عوارض و عدم حصول بهترین نتیجه از درمان گردد. بنابراین رعایت و انجام این نکات را به هیچ عنوان پشت گوش نیاندازید.

 1. روزانه به میزان کافی آب بنوشید؛ توصیه پزشکان به افراد این است که روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشند.
 2. رژیم غذایی خود را از مواد حاوی فیبر فراوان همچون میوه و سبزیجات غنی نمایید.
 3. 2 تا 3 مرتبه در روز و هربار به مدت 15 دقیقه در لگن آب گرم بنشینیند.
 4. ممکن است پزشک برای بهبودی هرچه سریع تر و بهتر شما و همچنین کاهش درد یکسری داروها را برای تان تجویز نماید؛ این داروها را سر وقت و به طور کامل مصرف کنید.
 5. حتماً از آب گرم برای شستشوی خود استفاده نمایید.
 6. به منظور رعایت مراقبت های بعد از درمان بواسیر ، از فشار آوردن و زور زدن برای دفع مدفوع خودداری کنید.
 7. حتماً پزشک متخصص خود را از موارد غیر عادی همچون خونریزی شدید بعد از درمان بیماری آگاه نمایید.​
 8. دستورات پزشکان شفا کلینیک ، بهترین مرکز درمان بواسیر در تهران را رعایت نمایید و هر ساعت یک بار ، به مدت پانزده تا بیست دقیقه روی مقعد خود یخ قرار دهید. یا از کمپرس سرد استفاده نمایید و یا تکه های یخ را داخل یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. توجه کنید پیش از اینکه آن را روی پوست خود بگذارید ، یک حوله را دور آن بپیچید. یخ از آسیب به بافت ها جلوگیری می کند.
 9. درون وان بنشینید. این امر به کم شدن درد و تورم کمک بسزایی می کند. این کار را سه بار در روز ، بعد از هر بار دفع انجام دهید. یک لگن یا وام حمام را تا پانزده سانت از آب گرم پر کنید و به مدت پانزده دقیقه درون آن بنشینید.
 10. روی یک بالش به شکل دونات بنشینید. این امر به کاهش درد و فشار روی زخم های شما جلوگیری می کند. این بالش ها در داروخانه ها و فروشگاه های لوازم پزشکی قابل تهیه می باشند.
 11. رابطه مقعدی نداشته باشید. این موضوع منجر به باز شدن بخیه ها می شود. برای اطلاع از اینکه چه زمانی می توانید دوباره به این نوع رابطه ادامه دهید ، با پزشک خود مشورت نمایید.
 12. برای اینکه مراقبت های بعد از درمان بواسیر را رعایت کرده باشید ؛ چیزی سنگین تر از دو کیلو گرم بلند نکنید. این کار به روده و مقعد فشار وارد می کند و زخم را باز می نماید.

مراقبت های بعد از درمان بواسیر + شفا کلینیک

استفاده از دارو و پمادها در مراقبت های بعد از درمان بواسیر

بعد از پایان پروسه درمانی امکان دارد به هریک از مراقبت های زیر احتیاج پیدا کنید :

 • پد بهداشتی ، کرم یا پماد مخصوص به جهت کمک به کاهش درد ، ورم و سوزش ایجاد شده
 • داروهای تسهیل کننده فعالیت های روده برای جلوگیری از بروز یبوست
 • مصرف داروی مسکن در راستای کاهش ورم ، درد و تب

در کل می بایست داروها را تحت نظر پزشک و با تایید ایشان مصرف نمایید. به همین منظور لازم است چنانچه به دارو یا ترکیباتی حساسیت دارید ، پزشک را با خبر سازید تا او مطابق با شرایط جسمی تان ، دارو و پماد مناسب را تجویز نماید.

کنترل ورم و درد بعد از درمان

می توانید در هر ساعت به مدت 15 الی 20 دقیقه ، طبق آموزش متخصص ، بر روی مقعد کمپرس یخ قرار دهید. کمپرس آسیب ها بافتی ، ورم و درد را کاهش می دهد. بعد از درمان بیماری ، لازم است ناحیه مقعد را تمیز نگه دارید. روزانه ناحیه را با آب گرم و به آرامی شستشو دهید. استفاده از صابون ممکن است باعث سوزش محل درمان شده شود.

مراقبت های بعد از درمان بواسیر

مراقبت های لازم برای جلوگیری از بروز مجدد بیماری بعد از درمان

 • هنگام عمل دفع فشار زیادی به خود وارد نسازید. در صورت استفاده از توالت فرنگی ، به مدت زیاد بر روی آن ننشینید؛ زیرا این اعمال باعث افزایش فشار وارده بر بافت های راست روده و مقعد می شوند.
 • به میزان بسیار، مایعات مصرف کنید. این امر مانع یبوست می شود. می توانید از بهترین متخصص کلورکتال در تهران خود میزان مایعات مصرفی روزانه خود را جویا شوید.
 • انواع مختلفی از غذاها و خوراکی های حاوی فیبر را مصرف نمایید. به طور مثال میوه ها ، سبزیجات و تمام حبوبات سرشار از فیبر هستند. میزان مصرفی را نیز می توانید از پزشک خود بپرسید.
 • طبق دستور پزشک فعالیت ها و تمرینات ورزشی انجام دهید. فعالیت هایی همچون پیاده روی ، باعث سهولت روند دفع می شوند.
 • اجسام سنگین را بلند نکنید ؛ چرا که سبب کشش و فشار شده و ریسک وقوع دوباره بواسیر را بالا می برد.

چه زمانی لازم است با پزشک خود تماس بگیرید؟

در صورت رعایت تمام مراقبت های بعد از درمان بواسیر ، چنانچه یکی از موارد ذیل نمود پیدا کرد ، بی درنگ با پزشک تماس حاصل فرمایید یا به شفا کلینیک ، بهترین کلینیک درمان بیماری های نشیمنگاهی در تهران مراجعه کنید :

 • درد مداوم هنگام دفع
 • تشدید یافتن ورم
 • عدم دفع به مدت 2 روز یا بیشتر

مراقبت های بعد از درمان بواسیر - شفا کلینیک

مراقبت از زخم ها

بنا به دستور پزشک و رعایت مراقبت های بعد از درمان بواسیر ، بانداژ و پانسمان را بردارید. با دقت اطراف زخم را با صابون و آب بشویید. مشکلی ندارد که اجازه دهید ترکیب آب و صابون از روی زخم عبور کنند. سپس برای خشک کردن ، یک حوله تمیز را بردارید و با ضربه های آرام ، ناحیه مورد نظر را خشک نمایید. حالا در این مرحله بانداژ تمیز و جدید را طبق راهنمایی ها ، روی زخم قرار دهید و هر زمان که این پانسمان خیس یا کثیف شد آن را تعویض کنید.

ناحیه مقعدی را تمیز نگه دارید. پس از انجام عمل دفع ، این مکان را با استفاده از دستمال مرطوب یا دستمال توالت خیس تمیز کنید. اگر دستمال توالت خشک باشد ، می تواند منجر به التهاب این ناحیه شود. سعی کنید از پد بهداشتی استفاده کنید تا خون به آن جذب شده و این ناحیه تمیز و خشک بماند.

درمان سوزش بعد از عمل هموروئید

بهتر است بدانید که انجام عمل جراحی برای درمان این عارضه ممکن است در مرحله ‌ای از جراحی باعث سوزش و تحریک در منطقه مورد نظر شود. این یک موضوع بسیار مهم است که برخی افراد ممکن است با آن در دوران نقاهت مواجه شوند. در حالت کلی ، بعد از عمل هموروئید ، استفاده از روش‌ های تسکین دهنده درد و تسکین بخش بسیار مهم هستند. در اینجا چند روش ممکن برای درمان سوزش بعد از عمل هموروئید وجود دارد که به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 1. استفاده از یخ: قرار دادن یک کیسه یخ (یا قطعات یخ) در یک کیسه پلاستیکی نرم و قراردادن آن روی منطقه مورد درمان می ‌تواند در کاهش سوزش و تحریک کمک کند.
 2. استفاده از انتی ‌بیوتیک‌ ها: پزشک ممکن است قطره یا ژل انتی ‌بیوتیک را برای استفاده موضعی تجویز کند. این ممکنه به کاهش عفونت و بهبود سریع‌ تر منطقه تحت درمان کمک کند.
 3. استفاده از مواد ضد التهاب: پماد ها و ژل ‌های حاوی مواد ضد التهاب می ‌توانند به تسکین و کاهش التهاب کمک کنند. در این مورد نیاز به مشورت با پزشک دارید تا داروهای مناسب و مناسب رو برای شما تجویز کند.
 4. دستورات پزشک: برای درمان سوزش بعد از عمل بواسیر ، بسیار مهم است تا همیشه دستورات و توصیه ‌های پزشک را دنبال کنید. این شامل مراقبت محلی ، تغییرات در رژیم غذایی ، استفاده از داروها و موارد دیگر می شود.

همچنین اگر علائم برای مدت طولانی ادامه دارد یا به مرور بد تر نیز می شوند ، حتما لازم است با پزشک خودت مشورت کنید. او می تواند راهنمایی کامل تری کرده و پیشنهادات صحیحی را به شما ارائه دهد. مطمئن باشید با رعایت مراقبت های بعد از درمان بواسیر سریعا بهبود پیدا خواهید کرد و به زندگی نرمال خود باز خواهید گشت.