زمان مطالعه: 5 دقیقه

سرطان مقعد که امکان دارد در اثر ادامه رشد سرطان روده بزرگ که به ناحیه مقعد ختم می شود بروز کند، یک نوع از بیماری های مقعدی بسیار نادر می باشد. اکثر تورموهای سرطان مقعد نشانه های خاصی از خود بروز نداده و در اصطلاح خاموش می باشند. رشد این تومورها به آرامی صورت گرفته و زمانی علائم آن خود را نشان می دهند که به اندازه کافی رشد کرده و بزرگ شده باشند. با این وجود در صورت تشخیص به موقع این نوع سرطان می توان از رشد و پیشرفت آن جلوگیری و حتی آن را درمان کرد، در این مقاله با شفا کلینیک بهترین مرکز برای درمان بیماری های نشیمنگاهی در تهران همراه باشید تا اطلاعات جامعی در این خصوص کشف کنید.

 

سرطان مقعد

 

انواع سرطان مقعد

سرطان بافت مقعد دارای انواع مختلفی است که در ذیل به آن ها اشاره کرده ایم:

 • آدنوکارسینوماها
 • لیمفوماها
 • تومورهای کارسینوید

چه چیزی باعث بروز سرطان مقعد می شود ؟

علت دقیقی برای بروز این بیماری شناخته نشده است ، اما با این وجود عوامل خطر خاصی در ارتباط با این بیماری وجود دارد. به عنوان مثال در بیشتر موارد سرطان نشیمنگاه با ویروس پاپیلومای انسانی مرتبط می باشد. اما اکثر افراد مبتلا به این ویروس به سرطان دچار نمی شوند. اما باید بگویم که با اینکه تا به امروز علت دقیقی برای ایجاد این نوع سرطان معرفی نشده است ولی نتیجه تحقیقات پژوهشگران نشان می دهد که عوامل ذیل در ایجاد سرطان مقعدی نقش دارند:

 1. مصرف سیگار
 2. عوامل ژنتیکی و ارثی
 3. ضعیف شدن سیستم ایمنی
 4. ویروس پاپیلوم انسانی
 5. دیابت نوع دوم
 6. فعالیت جنسی از کانال مقعد

راه های پیشگیری و تشخیص سرطان مقعد

در بیشتر موارد عفونت HPV موجب بروز سرطان بافت مقعد می شود؛ به همین دلیل تزریق واکسن HPV تاثیر زیادی در کاهش احتمال ابتلای افراد به این نوع سرطان دارد. پزشکان متخصص برای تشخیص این نوع سرطان از تست پاپ اسمیر بهره می گیرند.

یکی دیگر از عواملی که تاثیر زیادی در پیشگیری از ابتلا به سرطان مقعدی دارد، داشتن یک رژیم غذایی سالم و حاوی فیبر فراوان می باشد. از همین رو غذاهای دارای چربی کم و پرفیبر را در رژیم غذایی خود به میزان زیاد بگنجانید. ضرورت داشتن رژیم غذایی سالم متشکل از فیبر فراوان زمانی بیشتر می شود که در خانواده شما سابقه ابتلا به این نوع سرطان وجود داشته باشد.

نشانه ها و علائم سرطان مقعدی در مردان و زنان

از جمله شایع ترین نشانه های این نوع سرطان عبارتند از:

 • بروز برجستگی های کوچک در اطراف مقعد
 • درد، خارش و ناراحتی در اطراف ناحیه مقعد
 • خونریزی از ناحیه مقعد
 • بی اختیاری در دفع مدفوع
 • زخم های اطراف مقعد
 • تغییر در میزان سفتی، شکل یا تعداد دفعات اجابت مزاج
 • ترشحات ژله ای مانند از مقعد

راه های درمان سرطان مقعد

از جمله روش های موثر در درمان سرطان ناحیه مقعدی می توان به شیمی درمانی، رادیوتراپی، جراحی و اشعه درمانی اشاره کرد. در بیشتر موارد درمان ترکیبی با نتایج بسیار موفقیت آمیزی همراه می باشد به همین دلیل است که پزشکان برای دستیابی به نتایج هرچه بهتر روش های رادیوتراپی و شیمی درمانی را به طور همزمان یا به دنبال هم انجام می دهند.

لازم به ذکر است که از ترکیب جراحی سرطان مقعدی با روش های دیگری همچون شیمی درمانی یا رادیوتراپی برای درمان موارد پیشرفته و از روش جراحی به تنهایی برای درمان تومورهای کوچک مقعدی بهره گرفته می شود.

هزینه درمان سرطان مقعد در تهران

پیش از معاینه و بررسی دقیق بیمار و تعیین روش درمان نمی توان هزینه ای را به بیمار اعلام نمود زیرا تعیین دقیق هزینه به مواردی همچون میزان پیشرفت بیماری و روش درمانی موثر بستگی دارد.​

ریسک فاکتورهای ابتلا به بیماری سرطان مقعد

تاکنون چندین عامل که احتمال ابتلا به این نوع سرطان نادر را افزایش می دهند شناخته شده اند که شامل موارد زیر هستند :

 • افزایش سن : تعداد زیادی از افرادی که به عارضه مذکور مبتلا شده اند ، بیش از 50 سال سن دارند.
 • تعدد پارتنرهای جنسی : کسانی که با افراد زیادی رابطه جنسی داشته اند مشخصاً به میزان بیشتری در معرض این بیماری قرار دارند .
 • استعمال دخانیات : سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدر ریسک ابتلا به سرطان مقعد را افزایش می دهند.
 • سابقه ابتلا به نوعی از سرطان : زنانی که در گذشته به سرطان هایی همچون سرطان دهانه رحم دچار بوده اند ، ریسک درگیر شدن به سرطان در آنان زیاد است.
 • ویروس پاپیلوم انسانی: (HPV) آلوده شدن به ویروس HPV احتمال بروز بیماری هایی از قبیل سرطان را در ناحیه مقعد افزایش می دهد. این ویروس از طریق مقاربت حنسی میان افراد مختلف انتقال می یابد که ممکن است به زگیل تناسلی نیز منجر شود.
 • بیماری ها و مصرف داروهایی که سیستم ایمنی را ضعیف می کنند : افرادی که به سبب شرایط خود داروهایی را مصرف می نمایند که فعالیت سیستم ایمنی را سرکوب می کنند ریسک ابتلای آن ها به سرطان مقعد برای آن ها افزایش می یابد. کسانی که جراحی پیوند عضو انجام داده اند یا افرادی که به ویروس HIV (بیماری ایدز)آلوده هستند در این گروه قرار می گیرند.

عوارض سرطان مقعد

به ندرت دیده شده است که این نوع سرطان در سایر قسمت های بدن گسترش یابد و به اصطلاح وارد مرحله متاستاز شود. تنها درصد کمی از پراکندگی برخی تومورها و غدد مربوط به سرطان مقعد مشاهده است که در این شرایط درمان آن بسیار دشوار خواهد بود. در صورت متاستاز بیماری مذکور ، عموماً کبد و ریه ها قسمت هایی هستند که به سلول های سرطانی آلوده خواهند شد.

تشخیص بیماری سرطان مقعد

تست و پروسه هایی به منظور تشخیص عارضه انجام می پذیرند.

معاینه کانال مقعد و رکتوم به منظور شناسایی موارد غیرطبیعی

طی تست دیجیتال رکتوم ، پزشک دستکش پوشیده و سپس انگشتان خود را با پماد مخصوص چرب می کند و به جهت بررسی وجود توده دست خود را به کانال مقعد و رکتوم وارد می سازد.

معاینه بصری کانال مقعد و راست روده (رکتوم)

پزشک یک لوله ظریف به نام آنوسکوپ را برای بررسی و مشاهده هر چیز غیر طبیعی و نشانه های وجود سرطان مقعد به کانال مقعد و رکتوم وارد می کند.

انجام سونوگرافی از کانال مقعد

به منظور عکسبرداری از مجرای مقعدی ، پزشک یک پروب را به داخل کانال مقعد و رکتوم وارد می سازد. پروب با انتشار امواج اولتراسوند و برخورد آن ها با بافت ها و اندام های داخلی تصویری را ایجاد می کند . پزشک با بررسی تصویر تشکیل شده به بوجود تومورهای غیر نرمال و سرطان مقعد پی می برد.

بیوپسی یا نمونه برداری

چنانچه جراح شرایط غیرطبیعی را ناحیه مقعد یا رکتوم شناسایی کند ، می تواند برای تشخیص دقیق تر از بافت هدف نمونه برداری انجام دهد و ان را در محیط آزمایشگاهی بررسی کند. در این صورت به سرطانی بودن یا نبودن سلول ها پی خواهد برد.

تفاوت بواسیر و سرطان مقعدی

علائم و نشانه های اولیه بیماری بواسیر حرکات دردناک یا ناراحت کننده روده ، خارش شدید در ناحیه مقعد و مشاهده خون در مدفوع و خونریزی اطراف ناحیه مقعد می باشد. در رابطه با این موضوع ممکن است بتوانید بیرون زدگی نرمی از مقعد را نیز احساس کنید. اما سرطان ناحیه مقعد بیماری است که در داخل یا اطراف مقعد یا روده بزرگ به وجود می آید ، این عارضه به طور قابل توجهی با هموروئید متفاوت است ، اگر چه دارای علائمی تقریبا یکسان است اما تفاوت هایی نیز دارد. خونریزی زیاد شایع ترین علامتی است که میان این دو مشکل ناحیه نشیمنگاهی مشترک است.

سایر علائم مشترک شامل وجود خون در مدوع ، اجابت مزاح دردناک ، احساس نیاز به اجابت مزاج درحالی که روده شما خالی است ، می باشد. سرطان ناحیه نشیمنگاهی ممکن است باعث به وجود آمدن علائم دیگری مانند کاهش وزن بی دلیل ، انسداد روده ، کم خونی به دلیل از دست دادن خون زیاد و خستگی قابل توجه نیز شود. در حالی که در صورتی که شما به همروئید دچار باشید هیچ یک از این علائم را در خود مشاهده نخواهید کرد.

در صورت مشاهده چنین علائمی بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنید.