زمان مطالعه: 6 دقیقه

متسع یا متورم شدن گروهی از رگ های مقعد یا روده بزرگ موجب بروز یکی از شایع ترین بیماری های نشیمنگاهی به نام هموروئید می شود. رگ ها در صورت تورم دچار خونریزی شده و به درون پوسته اطراف ناحیه بافت مقعد و روده بزرگ گسترش می یابند که این امر به طور معمول برای افراد بسیار دردناک و ناخوشایند می باشد. لازم به ذکر است که این عارضه به طور همیشگی قابل مشاهده نیست اما هنگام ظاهر شدن به شکل غده های بی رنگ یا قرمز و به صورت برآمده خواهد بود. در این مقاله با شفا کلینیک بهترین کلینیک درمان بیماری های نشیمنگاهی تهران همراه باشید تا اطلاعات جامع و مفیدی درباره انواع هموروئید به دست آورید.

انواع هموروئید

 

انواع هموروئید به شرح ذیل می باشد

این بیماری شایع نشیمنگاهی در 4 نوع ذیل وجود دارد:

 • هموروئید داخلی
 • هموروئید خارجی
 • پرولاپس
 • ترومبوز

بیشتر انواع گفته شده این بیماری نشیمنگاهی جدی نبوده و حتی امکان دارد که متوجه وجود آن ها نشوید. به طوریکه کمتر از 5 درصد افرادی که به این بیماری ابتلا دارند دارای نشانه و علامت بوده و درصد بسیار کمی نیازمند درمان هستند. به طور حدودی می توان گفت که از هر 4 انسان بزرگسال حداقل 3 نفر از آن ها در طول زندگی خود به بیماری بواسیر مبتلا می شوند. ولی در صورتی که این بیماری موجب بروز اختلال در حرکات روده ای، محدودیت شما در انجام فعالیت های روزمره تان شده باشد لازم است تا فوراً به یک کلینیک خوب درمان هموروئید در تهران خود مراجعه نمایید. در ذیل به توضیح انواع هموروئید پرداخته ایم.

هموروئید داخلی

این نوع عارضه درون روده بزرگ بروز کرده و همیشه قابل دیدن نیست. نوع داخلی در اکثر موارد جدی نبوده و به طور خود به خود برطرف و درمان می شود. این نوع در صورت پیشرفت امکان دارد موجب بروز نشانه هایی خونریزی ، ناراحتی و درد ، سوزش ، خارش ، تورم یا توده  ، نزدیک مقعد و غیره می شود.

انواع هموروئید داخلی

نوع داخلی این بیماری خود به 4 دسته ذیل تقسیم می گردد:

 1. نوع درجه 1 : در این نوع، سیاهرگ ها گشاد می شوند اما به هیچ عنوان از مقعد بیرون نزده و خونریزی تنها علامت آن ها می باشد.
 2. نوع درجه 2 : در این نوع علاوه بر خونریزی، زائده نیز وجود دارد؛ به بیان دیگر هنگام اجابت مزاج، سیاهرگ های گشاد شده از مقعد بیرون زده و بعد از دفع به درون مقعد باز می گردند.
 3. نوع درجه 3 : در این نوع ، علاوه بر اینکه خونریزی وجود دارد بواسير از مقعد خارج شده و به طور خود به خود به درون مقعد باز نمی گردد. از همین رو فرد باید با کمک دست آن را به درون مقعد باز گرداند.
 4. نوع درجه 4 : زائده در این نوع از مقعد بیرون زده، با کمک دست نمی توان توده های بواسیری را به درون مقعد باز گرداند و به طور همیشگی خارج از مقعد وجود دارد.

هموروئید خارجی

علائم این نوع در بسیاری از موارد شبیه به نوع داخلی می باشد. اما به دلیل اینکه بیرون از روده بزرگ قرار دارد معمولاً هنگام انجام فعالیت بدنی، دفع یا نشستن با احساس ناراحتی یا درد بیشتری همراه است.  نوع خارجی هموریید چه علائمی دارد ؟

از نشانه های این نوع از انواع هموروئید می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • خارش
 • سوز
 • برآمدگی در اطراف مقعد
 • خونریزی خفیف همراه با عمل دفع
 • بروز درد قابل توجه هنگام نشستن ، انجام فعالیت ها فیزیکی یا در زمان اجابت مزاج

پرولاپس

این نوع از انواع بواسیر زمانی اتفاق می افتد که نوع داخلی متورم و از مقعد خارج شود. پزشکان براساس مدت زمان بیرون بودن این نوع، آن را به 4 نوع درجه 1، درجه 2 ، درجه 3 و درجه 4 تقسیم می کنند.

ترومبوز

این نوع از انواع هموروئید شامل لخته خونی در بافت عارضه می باشد که امکان دارد همچون تورم یا توده در اطراف ناحیه مقعد نمایان شود.

نشانه های این نوع از انواع هموروئید به شرح ذیل می باشد :

لخته شدن خون امکان دارد در نوع خارجی و داخلی اتفاق افتاده و شامل نشانه های ذیل باشد :

 1. قرمزی و تورم
 2. خارش و درد شدید
 3. رنگ آبی در اطراف عارضه
 4. ظاهر شدن یکباره

علت های بروز انواع هموروئید :

این عارضه نشیمنگاهی همانطور که در طول مقاله توضیح داده شد ، می تواند انواع مختلفی داشته باشد ؛ اما شایان ذکر است که علل وقوع همه ان ها می تواند یکسان باشد. بواسیر بیماری که به صورت تدریجی نمود پیدا می کند. علتی که بوجود آمدن یکی از انواع هموروئید را تحریک می کنند عبارتند از :

 1. یبوست مداوم : زمانی که فرد برای طولانی مدت به یبوست دچار باشد ، هنگام دفع مدفوع مجبور به وارد آوردن فشار هستند. فشار وارده خود یکی از محرک های شکل گیری بواسير است.
 2. بارداری : در دوره حاملگی به خاطر بالا رفتن وزن و فشاری که به شکم و روده وارد می شود ، امکان دارد منجر به وقوع بیماری مذکور شود.
 3. فاکتورهای ژنتیکی : اگر یکی از والدین به این بیماری نشیمنگاهی مبتلا باشد ، ریسک وقوع عارضه برای فرزندان آن ها بالا می رود.
  از دیگر علل وقوع این بیماری می توان به نشستن های طولانی مدت بر روی سطح سخت ی پرداختن به کارهای سنگین فیزیکی اشاره کرد.

انواع هموروئید + شفا کلینیک

انواع هموروئید چگونه درمان می شود؟

با توجه به نوع بیماری و شدت علائم نوع درمان می تواند متفاوت باشد.

 • درمان های خانگی

در صورتی که علائم شدیدی نداشته باشید ممکن است برخی از داروهای خانگی در درمان بواسیر مفید واقع شوند. البته باید توجه داشته باشید که این داروها تنها درد را تسکین می دهد، اما عارضه را از بین نمی برند. بنابراین روش درمانی کوتاه مدت محسوب می شود. برای آن منظور می توانید از کرم های مربوط به این بیماری که بدون نسخه در داروخانه ها فروخته می شود برای از بین بردن میزان درد و تورم استفاده نمایید. در صورتی که درد شدیدی دارید می توانید برای کاهش درد از مسکن هایی مثل استامینوفن و یا ایبوپروفن استفاده کنید. کمپرس های یخ نیز می تواند در کاهش تورم و تسکین درد موثر باشد. نشستن در آب گرم در کاهش میزان درد می تواند کمک کننده باشد.

 • جراحی انواع هموروئید‎ در تهران

دربرخی افراد ممکن است بواسير با دارو درمان شود اما در صورتی که هموروئيد شدید باشد در مواردی با تشخیص پزشکان شفا کلینیک ، بهترین کلینیک درمان بواسیر در تهران برای درمان نیاز به جراحی می باشد تا این عارضه برداشته شود. متاسفانه افراد به دلیل مراجعه دیر هنگام در بیشتر مواقع مجبور به جراحی برای درمان می شوند. در صورتی که اگر برای درمان بسیاری از بیماری های مقعدی مانند این عارضه زود اقدام شود نیازی به جراحی نخواهد بود.  جراحی و درمان این بیماری با لیزر و یا با استفاده از تیغ جراحی قابل انجام است. یا لیزر تنها در یک جلسه می توان این بیماری را درمان نمود اما به نسبت روش جراحی با تیغ گران تر است اما مزیت های بسیاری نسبت به روش سنتی و جراحی با تیغ دارد.

 آیا هموروئید درجه 3 را می توان با لیزر درمان کرد؟

برای درمان بواسير دو نوع لیزر وجود دارد که با توجه به نوع این بیماری برای درمان مورد استفاده قرار می گیرد. اما به طور عمده با لیزر دی اکسید کربن می توان انواع هموروئید را خارج و درمان نمود. این لیزر آسیبی به سایر بافت های سالم اطراف ناحیه وارد نمی کند. درمان هموروئید با لیزر در تهران را به راحتی می توان در شفا کلینیک به انجام رساند.

چه بیماری ممکن است با هموروئید درجه 1 اشتباه گرفته شود؟

در برخی موارد بیماران به اشتباه شقاق و یا زگیل تناسلی را با بواسير اشتباه می گیرند. هم چنین آبسه مقعدی که موجب زخم و پارگی در ناحیه مقعد می شود ممکن است با این بیماری اشتباه گرفته شود. حتی در مواردی علت خون ریزی های مقعدی وجود پولیپ های روده و یا توده های خوش خیم یا بدخیم موجود در روده می باشد. بنابراین لازم است در صورت مشاهده هر گونه برجستگی و خون ریزی به پزشک مراجعه نمایید و درمان خود را زیر نظر متخصص انجام دهید.

آیا می توان از وقوع انواع هموروئید پیشگیری کرد ؟

برای اینکه در طول زندگی خود به هیچ یک از انواع بواسیر دچار نشوید ، از استراتژی های زیر استفاده کنید :

 1. با مصرف کردن غذاهای حاوی فیبر مانع وقوع یبوست که یکی از دلایل اصلی این بیماری است شوید.
 2. به میزان کافی آب و نوشیدنی های سالم مصرف کنید.
 3. از عدم تحرک پرهیز نمایید. سعی کنید در طول روز برای مدت طولانی در یک محل به طور ثابت ننشینید و زمانی را برای ورزش کردن در نظر بگیرید.