زمان مطالعه: 10 دقیقه

واریس که با نام انگلیسی Varicose veins نیز شناخته می شود ، یک بیماری شایع می باشد که بسیاری از افراد را درگیر نموده است. برای برخی افراد ، این معضل تنها مشکلات زیبایی را به ارمغان می آورد ؛ اما برای دیگر بیماران ممکن است باعث درد و ناراحتی شود. حتی در بعضی موارد واریس های عروقی به مشکلات جدی دیگری نیز منجر خواهند شد. بسیاری از افراد این بیماری را با نام عروق عنکبوتی نیز می شناسند. علل و علائم بسیاری برای این مشکل وجود دارند که می توان راه های درمانی متنوعی را نیز برای آن اتخاذ نمود. با شفا کلینیک بهترین کلینیک درمان بیماری های نشیمنگاهی در تهران همراه باشید تا اطلاعات و نکات مفیدی را فرا گیرید.

 

واریس + شفا کلینیک

واریس چیست؟

این بیماری زمانی رخ می دهد که رگ ها افزایش حجم داشته باشند و به یکدیگر گره بخورند. هر رگی که به سطح پوست نزدیک باشد می تواند به این معضل دچار شود ، اما این بیماری بیشتر رگ های پا را تحت تاثیر خود قرار می دهد. دلیل آن هم این است که ایستادن و راه رفتن فشار روی رگ های قسمت تحتانی بدن را بالا می برند.

علائم واریس عروقی

توجه داشته باشید که در همه موارد این معضل باعث احساس درد نمی شود ، بنابراین باید به دنبال علائم دیگری نیز باشید. در این بخش برخی از این نشانه ها را نام برده ایم :

 • رگ هایی که به رنگ تیره در می آیند ، اغلب به رنگ آبی یا بنفش
 • رگ هایی که به یکدیگر پیچ می خورند و متورم می شوند ، این رگ ها معمولا به شکل طناب روی پا دیده می شوند.

زمانی که واریس با درد همراه می شود ، ممکن است این علائم نیز با آن همراه باشند :

 • احساس درد یا سنگینی در پاها
 • احساس سوزش ، نبض زدن و گرفتگی عضلات در قسمت پایینی پاها
 • زمانی که فرد برای مدت طولانی می ایستد یا می نشیند ، درد افزایش خواهد یافت
 • خارش اطراف یک یا چند رگ
 • تغییر رنگ پوست در اطراف رگی که دچار این معضل شده است

رگ های عنکبوتی بسیار شبیه این بیماری هستند ، ولی از لحاظ اندازه کوچک تر می باشند. عروق عنکبوتی به سطح پوست نزدیک ترند و معمولا قرمز یا آبی می باشند. این مشکل اغلب در پاها دیده می شود ، اما در مواردی روی صورت نیز خود را نشان می دهند و به شکل تار عنکبوت در می آیند.

چه عاملی منجر به بروز واریس عروقی می شود؟

در این بخش از این مقاله از شفا کلینیک بهترین کلینیک درمان واریس در تهران به این موضوع پرداخته ایم. زمانی که دریچه های رگ ها ضعیف یا آسیب دیده شوند ، ممکن است این بیماری رخ دهد. سرخرگ ها وظیفه انتقال خون از قلب به کل بدن را دارند ؛ دیگر رگ ها این خون را به قلب باز می گردانند. هنگامی که نیاز باشد این خون از پاها به قلب برگردد ، رگ ها باید در برابر جاذبه کار کنند.

انقباض ماهیچه ها در قسمت پایینی پا خون را به سمت بالا پمپاژ می کند و دیواره های الاستیکی رگ ها به بازگرداندن خون به قلب یاری می رسانند. دریچه های کوچکی که در عروق وجود دارند ؛ هنگام حرکت خون به سمت قلب باز شده و سپس بسته می شوند تا خون به سمت پا برنگردد. در صورتی که این دریچه ها ضعیف یا صدمه دیده باشند ، این خون برگشت می خورد و در رگ ها تجمیع می یابد. همین موضوع منجر به پیچ خوردن و کش آمدن رگ ها شده و واریس رخ می دهد.

فاکتورهای ریسک

مواردی که در ادامه ذکر شده می تواند ریسک ابتلا به این معضل را افزایش دهد :

 • سن : بالا رفتن سن دریچه های عروق را فرسوده می کند. به مرور زمان ، این فرسودگی باعث می شود خون بیشتری به پاها برگردد و در آن قسمت تجمع کند.
 • جنسیت : ابتلا به این مشکل در زنان شایع تر است.  تغییرات هورمونی که قبل از شروع سیکل ماهانه ، در حین بارداری یا بعد از یائسگی رخ می دهند می توانند دیواره های رگ ها را تضعیف نمایند. حتی درمان های هورمونی مثل مصرف قرص ضد بارداری نیز احتمال ابتلا به واریس را افزایش می دهد.
 • بارداری : در این دوران ، حجم خون در بدن زیاد می شود. به همین دلیل رگ های پا متورم خواهند شد.
 • چاقی مفرط : بالا بودن وزن فشار اضافه به رگ ها وارد می کند.
 • نشستن یا ایستادن به مدت طولانی : حرکت کردن به گردش خون کمک می کند.

درمان واریس در تهران

این معضل همیشه نیاز به درمان ندارد ، در صورتی که رگ های متورم باعث ناراحتی نشده اند ، امکان دارد ضرورتی به برطرف کردن آن ها نباشد. اما می توان گفت در کل درمان زمانی الزام پیدا می کند که :

 • نیاز به آرام کردن علائم باشد و این بیماری به احساس درد و ناراحتی منجر شده باشد.
 • تغییر رنگ پوست ، تورم یا بروز زخم در پا رخ داده باشد و نیاز به درمان آن باشد.

درمان هایی که در چنین مواقعی در یک کلینیک درمان واریس خوب در تهران اتخاذ می شود ، به اندازه ، موقعیت و شدت این بیماری وابسته است. متخصص عروق بهترین رویه را برای شما انتخاب خواهد کرد. در ادامه روش های مختلف برطرف کردن تورم رگ ها را توضیح داده ایم :

ابلیشن گرمایشی

معمولا یکی از اولین درمان هایی که پیشنهاد می شود ، این مورد می باشد. این رویکرد شامل استفاده از انرژی یا از امواج رادیویی با فرکانس بالا یا لیزر می شود. در طول این روند در بهترین کلینیک درمان واریس عروقی در تهران ، رگ هایی که تحت تاثیر این مشکل قرار گرفته اند سوزانده می شوند.

ابلیشن رادیوفرکانسی

در این درمان ، دیواره های عروق با بهره گرفتن از انرژی رادیویی گرم می شوند. از طریق یک برش کوچک که درست بالا یا پایین زانو ایجاد می شود ، امکان دسترسی به رگ ها ایجاد خواهد شد. در مرحله بعد یک لوله باریک به نام کاتتر ، با راهنمایی سونوگرافی به داخل عروق وارد می شود. یک پروب نیز وارد این کاتتر شده تا انرژی رادیوفرکانسی را تشعشع نماید.

این امر رگ ها را تا جایی که دیواره ها تخریب شوند ، گرم می کند. به همین طریق عروق بسته خواهند شد. زمانی که این اتفاق بیافتد ، خون به صورت طبیعی به سمت یکی از رگ های سالم هدایت می شود. ابلیشن رادیوفرکانسی ممکن است در یک کلینیک درمان واریس عروقی خوب در تهران ، تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی به انجام برسد. این پروسیجر ممکن است منجر به عوارض موقتی مثل گزگز شدن و خارش شود. ممکن است نیاز باشد تا به مدت یک هفته بعد از درمان ، نیاز به پوشیدن جوراب های طبی باشد.

درمان درون رگی با لیزر

درست مثل رویه رادیوفرکانسی ، این درمان نیز شامل وارد کردن یک کاتتر به رگ ها و استفاده از سونوگرافی می باشد. یک اشعه باریک لیزر از میان کاتتر عبور می کند و بالای رگ هایی که دچار واریس شده اند قرار خواهد گرفت. این لیزر اشعه های کوتاه انرژی را به رگ ها می رساند تا آن ها را گرم کرده و ببندد. این لیزر با کمک سونوگرافی به آرامی کشیده می شود تا کل طول رگ بسته شود. این پروسه نیز تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی صورت خواهد پذیرفت. پس از پایان رویکرد ، ممکن است کمی در پاها احساس سفتی کنید و نواحی درمان شده کمی کبود و دردناک باشند. احتمال آسیب به اعصاب نیز وجود دارد ، اما این مشکل اغلب موقتی است.

درمان واریس با لیزر

لیزر یکی از روش‌ های درمانی برای کاهش ظاهر و تسکین علائم این عارضه مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این فرایند به عنوان “لیزر ترمیمی” یا “لیزر درمانی واریس” شناخته می ‌شود. در این روش ، از انرژی نور لیزر برای تخریب و بهبود واريس‌ ها استفاده می ‌شود. درمان واریس با لیزر به عنوان یک روش غیرجراحی درنظر گرفته می ‌شود و ممکن است به برخی از افراد کمک کند تا علائم درد و سنگینی پاهای واريسی را بهبود بخشند.

اسکلروتراپی با کمک سونوگرافی

در صورتی که در درمان واریس ، ابلیشن برای بیمار مناسب نباشد ، درمانی به نام اسکلروتراپی به وی پیشنهاد خواهد شد. در این رویه ، یک محلول خاص به داخل رگ ها تزریق خواهد شد. این محلول باعث زخم شدن رگ ها شده و در انتها آن ها را می بندد. در صورتی که بیمار پیش از این به ترومبوز عروق عمیق مبتلا بوده باشد ، این رویه مناسب نمی باشد. این محلول با راهنمایی سونوگرافی به رگ ها وارد می شود و امکان درمان بیش از یک رگ در یک جلسه وجود دارد. اسکلروتراپی اغلب تحت بی حسی موضعی صورت می پذیرد.

پس از این پروسیجر ، واریس پس از چند هفته از بین خواهد رفت و رگ های قوی تری وظیفه انتقال خون را به عهده می گیرند. برای اینکه این مشکل به شکل کامل از بین رود ، ممکن است نیاز باشد تا چند جلسه به بهترین کلینیک درمان واریس در تهران مراجعه کنید. همچنین احتمال بازگشت معضل نیز وجود دارد. با اینکه تاثیرگذاری اسکلروتراپی ثابت شده است ، اما هنوز نمی دانیم که در طولانی مدت چه تاثیری روی این مشکل خواهد داشت. همچنین این رویه شامل عوارض جانبی زیر نیز می شود :

 • لخته شدن خون در رگ های دیگر پا
 • سردرد
 • تغییر رنگ پوست ، برای مثال بروز لکه های قهوه ای روی مناطق درمان شده
 • از حال رفتن
 • مشکل بینایی موقتی

شما می توانید بلافاصله به فعالیت های عادی خود بازگردید ، اما نیاز است تا به مدت یک هفته از جوراب طبی استفاده کنید.

جراحی

در صورتی که ابلیشن گرمایشی و اسکروتراپی برای شما نامناسب باشند ، یک روند جراحی به نام بستن و خالی کردن (ligation and stripping) به شما پیشنهاد می شود تا رگ هایی که تحت تاثیر قرار گرفته اند ، حذف گردند. عمل درمان واریس معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می پذیرد ؛ اما معمولا بیمار می تواند در همان روز مرخص شده و به خانه بازگردد. در ادامه بیشتر در این مورد توضیح داده ایم.

بستن و خالی کردن ligation and stripping

در این رویکرد ، رگ های پا که دچار التهاب شده اند بسته می شود و سپس بیرون آورده خواهند شد. ابتدا دو برش کوچک ایجاد می شود ؛ اولی نزدیک کشاله ران و بالای رگ زده می شود و به اندازه 5 سانتی متر خواهد بود. برش دوم در قسمت پایین تر پا و معمولا در اطراف زانو زده خواهد شد. قسمت بالایی رگ (نزدیک کشاله ران) گره زده شده و بسته می شود.

یک سیم نازک و انعطاف پذیر از قسمت پایین رگ وارد می شود و سپس از طریق برش پایینی ، این رگ بیرون آورده خواهد شد. با این جراحی ، جریان خون تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت ، به این علت که رگ هایی که در عمق پاها قرار دارند ، وظیفه رگ های آسیب دیده را به عهده می گیرند.

این عمل ممکن است باعث بروز درد ، کبودی و خونریزی شود. احتمال اینکه عارضه های جانبی جدی تری رخ دهند پایین است ، اما این عوارض شامل آسیب به عصب یا ترومبوز عروق عمقی می شود. این مشکل زمانی رخ می دهد که در یکی از رگ ها ، لخته خون تشکیل گردد. بعد از این پروسیجر امکان دارد تا سه هفته نیاز به ریکاوری داشته باشید. البته این موضوع در هر فرد متفاوت است و ممکن است این دوره کوتاه تر یا طولانی تر باشد. توجه داشته باشید که بعد از درمان این بیماری در بهترین کلینیک درمان واریس در تهران و به دستور پزشک ، امکان دارد تا یک هفته نیاز به پوشیدن گن طبی باشد.

فلبکتومی به روش ترانس ایلومینیشن

این رویکرد ، یک متد جدید می باشد و هنوز تحقیقات زیادی در مورد تاثیرگذاری و امنیت آن انجام نشده است. در کلا توصیه نمی شود این روش به عنوان بخشی از درمان عادی رگ های واریسی انجام شود ، اما امکان دارد پزشک به منظور بهره بردن از مزایای آن ، آن را به کار گیرد. در طول فلبکتومی به روش ترانس ایلومینیشن ، ابتدا دو برش کوچک روی پاهای شما ایجاد می شود. در مرحله بعد پزشک یک اندوسکوپ را به زیر پوست وارد می کند تا رگ هایی که باید بیرون آورده شوند را پیدا کند.

این رگ ها ابتدا بریده می شوند و سپس از طریق ساکشن ، بیرون آورده می شوند. این پروسیجر را می توان تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی به انجام رساند. ممکن است بعد از اتمام جلسه کمی کبودی و یا خونریزی را تجربه کنید.

انسداد رگ با چسب سیانواکریلات

پروسه جدید دیگری که برای درمان این مشکل به کار گرفته می شود ، انسداد رگ با چسب سیانواکریلات نام دارد. در این رویکرد ، یک نوع چسب خاص پزشکی به درون رگ ها تزریق می شود. این چسب رگ ها را می بندد و دیگر اجازه ورود خون را به آن نمی دهد ؛ از این طریق علائم بهبود می یابند.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد این رویه کاملا امن و تاثیرگذار می باشد ، اما به منظور انجام آن نیاز است تا به یک کلینیک خوب درمان واریس در تهران مراجعه کنید تا بهترین رویه برای شما در نظر گرفته شود و بعد از آن نیز با مشکلات و عوارض آن دست و پنجه نرم نکنید.

پماد برای درمان واریس

برای درمان واریس ، عوارضی مانند درد ، تورم و خستگی پاها می‌ توانند با استفاده از پماد ها و کرم‌ ها کاهش یابند. اما لازم به ذکر است که استفاده از پماد ها و کرم ‌ها تنها می ‌توانند علائم را کاهش دهند و برطرفی کامل این عارضه و بهبود عملکرد وریدها ، به دست آمده از طریق روش‌ های دیگر مانند تغییرات در سبک زندگی ، استفاده از پوشاک فشرده و در موارد شدید تر روش ‌های جراحی، امکان ‌پذیر است. در هنگام استفاده از پماد ها و کرم ‌ها برای درمان ، بهتر است با پزشک یا متخصص پوست و عروق مشورت کنید. برخی از مواد و مواردی که معمولاً در پماد ها و کرم‌ های درمانی برای واریس استفاده می‌ شوند عبارتند از:

 • هپارین:

این ماده به عنوان یک ماده ضد التهاب و ضد انعقاد عمل می‌ کند و ممکن است به کاهش التهاب و احتمال پیشرفت واریس کمک کند.

 • استخراج از گیاهان دارویی مانند چای شاه تره:

برخی از مواد گیاهی ممکن است به عنوان ضد التهاب و آرام‌بخش محلی استفاده شوند.

 • داروهای کمپرسیون:

این دستگاه‌ های فشاری ممکن است به عنوان بخشی از درمان واریس مورد استفاده قرار گیرند و کمک به کاهش تورم و تحرک خون در وریدها کنند.

قبل از هرگونه استفاده از پمادها و کرم ‌ها، توصیه می ‌شود با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین درمان متناسب با شرایط خود را دریافت کنید. همچنین ، مواردی همچون حساسیت به مواد موجود در پماد یا کرم و تداخل با داروهای دیگر باید مورد توجه باشد.

عوارض واریس

چون این بیماری در جریان خون اختلال ایجاد می کند ، بنابرایسن عارضه هایی نیز با آن همراه هستند. بیشتر افرادی که به این معضل مبتلا می شوند ؛ با هیچ عارضه ای رو به رو نخواهند شد. در هر صورت ما بخشی از این مشکلات را توضیح داده ایم.

خونریزی

گاهی اوقات زمانی که خراشی روی پا می افتد و یا به جایی برخورد می کنید ، این رگ ها شروع به خونریزی می کنند. بند آوردن این خونریزی معمولا دشوار می باشد. در صورت بروز خونریزی باید دراز بکشید ، پای خود را بالا گرفته و روی زخم فشار وارد کنید. در صورتی که خونریزی شدید بود سریعا به مراکز درمانی مراجعه فرمایید.