درمان کیست مویی

درمان کیست مویی

درمان کیست مویی : در علم پزشکی ، کیست مویی را سینوس پیلونیدال می نامند که منظور از آن ، یک کیسه پوستی می باشد که شامل مو است و در ناحیه بین پایین کمر و باسن به وجود می آید ، علت ایجاد این بیماری رشد موهای زیر پوستی می باشد ، در صورتی که تجمع ترشحات چرکی نیز در این کیسه پوستی رخ دهد ، این بیماری با درد بسیار زیادی همراه خواهد بود.

بیماری کیست مویی ، بیشتر در آقایان رخ می دهد تا بانوان. آقایان نسبت به خانم ها 4 برابر بیشتر در معرض خطر این بیماری قرار می گیرند .

افرادی که پرمو می باشند و افرادی که کم تحرک اند ( برای مثال کسانی که راننده تاکسی هستند ) ، بیشتر از بقیه افراد در معرض مبتلا به این بیماری می باشند.

هنگامی که فردی مبتلا به بیماری کیست مویی ، می شود علائمی در او دیده نمی شود مگر در صورتی که کیست مویی او عفونی شده باشد در این صورت علائمی هم چون تورم ، درد ، قرمزی و غیره در فرد دیده می شود.

درمان کیست مویی

روش های درمان کیست مویی

برای درمان کیست مویی ، روش های متفاوتی با توجه به پیشرفت بیماری وجود دارد که ما در این مقاله به روش های موجود برای درمان کیست مویی اشاره خواهیم کرد.

درمان کیست مویی با لیزر

با توجه به روش های جراحی ، روش درمانی لیزر ،روشی ساده تر می باشد که مزایای فراوانی برای بیمار دارد زیرا بسیار آسان تر و سریع تر نسبت به جراحی است و به بافت های کمتری نیز آسیب می رساند در نتیجه خونریزی و درد کمتری برای بیمار به همراه دارد در حالت کلی می توان گفت بیمار پس از انجام روش درمانی لیزر ، نیاز به مراقبت کمتری دارد و غالبا با عوارض قابل توجهی مواجه نخواهد بود.

مراحل درمان کیست مویی به روش لیزر ، تحت بی حسی موضعی انجام می شود و این گونه است که جراح پس از بی حس شدن بیمار ، در ناحیه مورد نظر برش ایجاد می کند و سپس به وسیله لیزر اقدام به تخلیه و ترمیم کیست مویی می کند ، پس از انجام مراحل تخلیه ، مویرگ هایی که در حین عمل آسیب دیده اند به وسیله لیزر مسدود می شوند ، مسدود شدن مویرگ ها می تواند از خونریزی شدید جلوگیری کند.

پس از اتمام این مراحل ، از کیست مویی یک ناحیه کوچک باقی می ماند که پس از گذشت چند روز به خودی خود ترمیم شده و بسته می شود.

با انجام لیزر ، بافت های کیست مویی از ریشه درمان می شوند ، بنابراین احتمال عود این بیماری پس از انجام روش درمانی لیزر بسیار کم می باشد.

توصیه می شود ، بیماران پس از بهبود یافتن اقدام به از بین بردن موهای زائد خود در ناحیه بین کمر و باسن کنند زیرا با این کار می توان از عود این بیماری پیشگیری کرد.

 

درمان کیست مویی

 

ویژگی های بهترین کلینیک

برای اینکه درمان کیست مویی به بهترین نحو ممکن انجام شود لازم است تا برای درمان به یک کلینیک خوب مراجعه نمود، از جمله ویژگی های یک کلینیک خوب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در یک کلینیک خوب از پزشکانی با تجربه و تخصص زیاد بهره گرفته می شود. نتیجه درمان توسط این پزشکان بسیار درخشان تر از پزشکانی خواهد بود که مهارت لازم در درمان بیماری های مربوطه را ندارند.
 • پزشکان مشغول در کلینیک بر روش های درمانی و تجویز احتمالی دارو اشراف کامل داشته و به این ترتیب قادر به جلب اعتماد کامل افراد می باشند.
 • پرونده و کارنامه کلینیک در درمان کیست مویی و بیماری های نشیمنگاهی درخشان بوده و عملکرد خوبی در این زمینه ها دارد.
 • یک مشاور رایگان دارد که افراد را با روش های درمانی آشنا کرده و به سوالات آن ها پاسخ مناسب می دهد.
 • مجهز به دستگاه ها و تجهیزات مدرن روز دنیا می باشد.
 • هزینه های درمانی آن منطقی بوده و با توجه به روش ها و دستگاه هایی که در آن برای درمان افراد بهره گرفته می شود تعیین می شود.
 • کارمندان مشغول در کلینیک می بایست برخورد خوب و مناسبی با مراجعان داشته و با صبر و حوصله به سوالات آن ها پاسخ دهند.
 • پزشک مربوطه وقت کافی را برای معاینه بیمار و بررسی مشکل او صرف نموده و در صورت لزوم آزمایشات لازم را برای وی تجویز می کند.
 • محیط کلینیک می بایست آرام بوده، اتاق مربوط به درمان و ابزارهای مورد استفاده کاملاً تمیز و استریل باشند.
 • کلینیک می بایست از اداره بهداشت مجوز داشته باشد.

نحوه انتخاب بهترین کلینیک

انجام مراحل زیر شما را در انتخاب بهترین کلینیک درمان کیست مویی کمک می کند:

 • با جستجو در گوگل، پرسش از افرادی که پیش از شما نسبت به درمان کیست مویی اقدام کرده و از نتایج آن رضایت داشته اند یک لیست از اسامی کلینیک های خوب تهیه کنید.
 • به کلینیک های مورد نظر مراجعه کرده و با پزشک صحبت کنید. به این ترتیب می توانید در رابطه با میزان اهمیتی که پزشک برای بیمار خود قائل است، تسلط او بر روش های درمانی و غیره آگاهی پیدا کنید.
 • اگر بیماران قبلی در مطب حضور داشتند نزد آن ها رفته و از آن ها در رابطه با میزان رضایت شان از نحوه عملکرد پزشک سوال نمایید.
 • در نهایت و با ارزیابی های دقیق بهترین کلینیک برای درمان کیست مویی را انتخاب کرده و به این ترتیب به بهترین نتیجه از درمان این مشکل دست یابید.

 

درمان کیست مویی

 

مزایای درمان کیست مویی با لیزر

 1. درد خفیف
 2. تورم ندارد یا در صورت داشتن بسیار کم می باشد.
 3. بدون خونریزی
 4. بدون نیاز به بخیه
 5. دوره نقاهت کم
 6. بدون نیاز به پانسمان

درمان کیست مویی با جراحی

قطعی ترین روش درمان کیست مویی ، انجام جراحی می باشد که با توجه به شرایط بیماران با استفاده از تکنیک های متفاوتی انجام می شود. پزشک ، زمانی از روش جراحی برای درمان کیست مویی استفاده می کند که درمان با روش های دیگر امکان پذیر نباشد بنابراین زمانی که پزشک به شما روش جراحی را پیشنهاد می دهد اطمینان خاطر داشته باشید که این روش ، برای شما بهترین روش درمانی می باشد.

جراحی کیست مویی ، باید در بیمارستان و تحت یکی از روش های بیهوشی کامل یا بی حسی موضعی انجام شود.

انواع روش های درمان کیست مویی با جراحی

برش و تخلیه کیست مویی

معمولا در زمانی که بیماری بسیار پیشرفت کرده است و شرایط بیمار اورژانسی است از این روش استفاده می شود ، برای انجام این روش ابتدا پزشک ، در وسط کیست مویی یک برش بزرگ ایجاد می کند که به وسیله آن بتواند به تمام کیست مویی دسترسی داشته باشد و سپس اقدام به تخلیه محتویات درونی کیست می کند ، پس از اتمام جراحی نیازی به بستری شدن بیمار در بیمارستان نیست و بیمار در همان روز مرخص می شود.

بیماران پس از جراحی باید به طور روزانه به منظور جلوگیری از عفونت ، بر روی زخم خود گاز استریل قرار دهند.

90 درصد بیمارانی که این روش را انجام می دهند به بهبودی کامل دست پیدا خواهند کرد.

 

درمان کیست مویی

 

برداشتن و باز گذاشتن زخم

هنگامی که پزشک ، از این روش استفاده می کند ابتدا قسمتی از بافت کیست مویی را برش می دهد و سپس به طور کامل آن را بر می دارد ، پس از برداشتن کیست مویی ، پزشک زخم را بخیه نمی زند و آن را باز می گذارد تا زخم خود به خود ترمیم شود. استفاده از این روش درمانی کمک می کند تا تمامی عفونت و ترشحات آلوده از بدن بیمار خارج شود و هم چنین کمک می کند تا بیمار در آینده مجدد مبتلا به این بیماری نشود.

بیماران پس از انجام این روش ، باید تا زمان بهبودی کامل به طور روزانه زخم خود را پانسمان کنند.

برداشتن و بستن زخم

این روش ، شبیه به روش برداشتن و باز گذاشتن زخم می باشد با این تفاوت که پس از برداشتن کیست مویی ، پزشک برش ها را بخیه می زند ؛ مزیت این روش دوره بهبودی سریع می باشد اما از معایب آن می توان به این موضوع اشاره کرد که امکان باز شدن بخیه ها وجود دارد و در این صورت ممکن است زخم بیمار عفونت کند به همین منظور بیماران باید به طور مرتب از آنتی بیوتیک استفاده کنند.

خطر احتمال عود بیماری کیست مویی ، در این روش نسبت به روش های دیگر بیشتر می باشد.

جراحی پلاستیک

در برخی از بیماران ، به منظور کاهش احتمال عود بیماری کیست مویی ، پزشک به وسیله همکاری با جراح پلاستیک جهت بستن ناحیه برش خورده از روش های ترمیمی با فلپ استفاده می کند.

در صورتی که بیماران ، درمان کیست مویی را به این روش انجام داده باشند ؛ باید به مدت 1 هفته پس از جراحی در بیمارستان بستری شوند اما مدت زمان بهبودی در این روش درمانی بسیار کوتاه می باشد.

درمان کیست مویی

مراقبت های بعد از جراحی کیست مویی

 • در صورتی که بیمار پس از جراحی کیست مویی ، احساس درد داشت باید از مصرف خودسرانه مسکن خودداری کند و نظر پزشک خود را بپرسد.
 • بیماران پس از جراحی کیست مویی ، باید تا 2 هفته از انجام فعالیت های سنیگن خودداری کرده و به استراحت در منزل بپردازند.
 • بهتر است بیماران ، جهت تعویض پانسمان خود به طور روزانه به درمانگاه مراجعه کنند.
 • پس از جراحی کیست مویی بهتر است بیماران هنگام نشستن بر روی بالش های تیوپی بنشینند و از نشستن بر روی زخم خود اجتناب کنند.
 • توصیه می شود بیماران ، تا زمان بهبودی کامل بعد از جراحی کیست مویی از توالت فرنگی استفاده کنند.
 • بیماران ، باید در رابطه با حمام رفتن از پزشک خود سوال بپرسد زیرا در جراحی کیست مویی به روش بسته ، پانسمان نباید خیس شود بنابراین بیماران باید تا مدتی از رفتن به حمام خودداری کنند اما در جراحی باز کیست مویی ، خیس شدن پانسمان اشکالی ندارد.
 • بیماران ، باید در رژیم غذایی خود پس از جراحی کیست مویی غذاهای نرم و آبکی قرار دهند.
 • توصیه می شود بیمار 2 تا 4 هفته از انجام ورزش پرهیز کند.

پاسخ

Call Now Buttonتماس با کلینیک