درمان پولیپ رکتوم

درمان پولیپ رکتوم

درمان پولیپ رکتوم : به ناحیه 15 سانتی متری انتهای روده بزرگ رکتوم گفته می شود. رکتوم نقش مهمی در فرایند عمل دفع دارد. همانند دیگر قسمت های روده بزرگ، ممکن است ناحیه رکتوم هم دچار سرطان شود.

پولیپ رکتوم چیست ؟

پولیپ یک توده و بافت اضافه می باشد که غالبا در روده بزرگ بوجود می آید و منشا آن، رشد سلول های جداره داخلی روده می باشد. پولیپ یک بافت سرطانی نیست و خطری ندارد اما اگر درمان نشود، ممکن است به سرطان روده تبدیل شود.

درمان پولیپ رکتوم

علائم پولیپ رکتوم چیست ؟

این بیماری نشانه خاصی ندارد و با انجام آزمایش غربالگری مشخص می شود اما در برخی موارد ممکن است نشان های زیر وجود داشته باشد:

 • مشاهده خون در مدفوع

مدفوع سیاه که خود نشان دهنده خونریزی شدید از پولیپ می باشد، که  فرد در اثر خونریزی مداوم، دچار فقر آهن، کم خونی، ضعف و سرگیجه خواهد شد.

 • یبوست
 • اسهال
 • تکرر ادرار
 • احساس درد یا گرفتگی عضلات شکم
 • ترشح مخاطی از معقد

تشخيص پولیپ رکتوم :

رایج ترین روشی که به منظور تشخیص و شناسایی پولیپ رکتوم مورد استفاده قرار می گیرد ، کولونوسکوپی می باشد.

در این روش به وسیله ابزاری بلند و منعطف که چراغی نیز در آن تعبیه شده است ، روده بیمار تحت بررسی و آزمايش قرار می گیرد ؛ لازم به ذکر است که در صورت یافتن پولیپ ، امکان برداشتن پولیپ‌‍‌ها در حین بررسی وجود دارد.

برای آزمایش روده می توان از کولونوسکوپی مجازی نیز بهره برد. توجه داشته باشید که طی انجام کولونوسکوپی مجازی ، حتی در صورتی که هیچ نوع توموری یافت نگردد بازهم برای نمونه برداری نیاز به انجام خود کولونوسکوپی می باشد.

 

درمان پولیپ رکتوم

 

در راستای یافتن پولیپ روده ، روش های دیگری نیز اعم از موارد ذیل وجود دارد :

 • تست دیجیتال رکتوم یا در حقیقت تست با انگشت دست
 • تنقیه باریوم
 • آزمايش خون مخفی در مدفوع
 • تست باریم انما
 • سیگموئیدوسکوپی

آيا پس از برداشت پولیپ روده امکان عود مجدد آن وجود دارد ؟

غالبا پس از این که پولیپ ها به طور کامل برداشته شدند ، عود نخواهند کرد ؛ البته تقریبا در 30 درصد موارد امکان پیدایش زائده هایی جدید در روده وجود دارد.

از این رو توصیه می شود افراد پس از برداشت پولیپ ها ؛ جهت پیشگیری از ظهور پولیپ های جدید ، آزمايشاتی که توصیه می شود را در فواصل معين زمانی ؛ یعنی تقریبا  5 – 3 سال بعد از انجام عمل برداشت اولیه ، انجام دهند.

توجه داشته باشید که مصرف روزانه آسپرین و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی ، مانع احتمال پیدایش توده‌های جدید خواهند شد.

البته باید گفت در صورتی که پزشک ، تشخیص وجود پولیپ‌ كولوركتال را داده باشد ، افراد می بایست جهت مصرف این داروها و پیشگیری از ظهور پولیپ های جدید حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

عوامل خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ :

در ابتدا باید ذکر نماییم که امکان ابتلا به سرطان روده بزرگ در کلیه رده های سنی وجود دارد ، لذا همه افراد در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

البته ناگفته نماند که امکان ابتلا به این سرطان ، در افراد بالای 50 سال نسبت به دیگر رده های سنی ، شایع تر می باشد.

 

درمان پولیپ رکتوم

 

 • موارد ذیل از جمله عواملی هستند که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند :
 1. سابقه قبلی ابتلا به پولیپ رکتوم یا سرطان روده بزرگ
 2. سابقه خانوادگی ابتلا به پولیپ یا سرطان روده بزرگ
 3. اضافه وزن
 4. مصرف سیگار
 5. عدم تحرک کافی
 6. ابتلا به دیابت نوع 2
 7. زیاده روی در مصرف نوشیدنی های الکلی
 8. برخی بیماری های التهابی روده از قبیل کرون یا کولیت اولسراتیو
 9. نوع مواد غذایی مصرفی ( مصرف زیاد گوشت های فرآوری شده و همچنین گوشت قرمز سبب افزایش ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ خواهد شد )

راه های درمان پولیپ رکتوم :

با تشخیص وجود پولیپ رکتوم ، قبل از بدخیم شدن و تبدیل آن به سرطان، توسط چند روش اقدام به برداشتن آن می کنند :

 • انجام آزمایش غربالگری :

در صورتی که حین انجام آزمایش غربالگری، پولیپ مشاهده شود، پزشک توسط یک انبر پولیپ را برمی دارد یا از طریق تزریق نوعی مایع خاص به زیر پولیپ ، آن را از بافت روده خارج می سازد.

 • انجام جراحی کم تهاجمی :

پولیپ هایی که سایز بزرگی دارند را نمی توان از طریق غربالگری از بافت روده خارج کرد. در این شرایط می توان آن ها را با انجام جراحی کم تهاجمی خارج نمود.

مراقبت های بعد از درمان پولیپ رکتوم :

برای اینکه از به وجود آمدن مجدد پولیپ و پیشرفت آن جلوگیری شود، باید اقدامات و آزمایشاتی که پزشک مربوطه تجویز نموده را انجام دهید. در آخر با توجه به تشخیص پزشک معالج، اولین کولونوسکوپی خود را یک سال بعد از درمان پولیپ رکتوم ، و پس از آن در بازه های زمانی سه و پنج سال بعد از آخرین کولونوسکوپی به طور منظم انجام دهید.

پاسخ

Call Now Buttonتماس با کلینیک