زمان مطالعه: 9 دقیقه

زگیل تناسلی ، که زگیل مقاربتی هم نامیده می شود؛ جزء شایع ترین بیماری های عفونی پوستی است که ناحیه تناسلی و مقعد را درگیر می کند؛ در صورت پیشرفت، این بیماری می تواند باعث ایجاد بیماری هایی مانند سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی، سرطان دهان، سرطان دهانه رحم و غیره در بیماران شود؛ این بیماری واگیردار است و از طریق برقراری ارتباط جنسی با فردی آلوده در بیماران پدید می آید، در صورتی که به این بیماری مبتلا شده اید و به دنبال راه درمان زگیل تناسلی هستید این مقاله شفا کلینیک ، بهترین کلینیک درمان زگیل تناسلی در تهران را مطالعه کنید.

درمان زگیل تناسلی - شفا کلینیک

علت بروز ای عارضه در بیمار، وجود ویروسی به نام HPV می باشد؛ HPV  انواع مختلفی دارد که بعضی از آن ها کم خطر می باشند و تنها به صورت زگیل های تناسلی خود را نشان می دهند اما برخی از آن ها موجب بروز بیماری های خطرناکی در بیماران می شوند. زگیل های تناسلی، به دو دسته کم خطر و پر خطر تقسیم می شوند؛ در صورتی وجود این بیماری برای بیماران خطرناک است که آن ها به داخل دستگاه تناسلی نفوذ کرده باشند، در این صورت امکان مبتلا شدن بیماران به بیماری سرطان وجود دارد.

برخی از علائم بیماری زگیل تناسلی عبارت است از :

 • به وجود آمدن توده هایی سفت و گوشتی در ناحیه تناسلی به صورت پراکنده
 • وجود زگیل در اطراف دهان
 • احساس خارش در ناحیه زگیل
 • و غیره.

زمانی که فرد مبتلا به این بیماری شده و علائم آن خود را نشان داده باشند او باید از برقراری رابطه جنسی اجتناب نماید، زیرا همانطور که گفته شد این بیماری واگیردار است و با انجام یک بار رابطه جنسی نیز فرد مقابل را درگیر می کند. هنگامی که بیماران مشکوک به زگيل تناسلي ، به پزشک مراجعه می کند ؛ بهترین دکتر درمان زگیل تناسلی در تهران ابتدا بیماران را تحت معاینه بالینی قرار می دهد و سپس برای اطمینان آزمایشاتی را برای آنان تجویز می کنند برخی از این آزمایشات عبارت اند از : آزمایش پاپ اسمیر ، آزمایش کولپوسکوپی ، آزمایش HPV ( این سه آزمایش تنها برای بانوان انجام می شوند. ) و غیره.

محل بروز زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی که در انواع و شکل های مختلف دیده شده و حتی بعضاً قابل مشاهده نیز نیستند بیشتر در نواحی ذیل پدید می آیند:

 • دهانه رحم
 • ران
 • اندام تناسلی
 • کشاله ران
 • درون مقعد یا واژن

انواع زگیل تناسلی

همانطور که گفتیم زگیل های تناسلی دارای انواع مختلف هستند و پیش از اقدام به درمان زگیل تناسلی پزشک باید نوع آن را مشخص کند در ادامه متن به آن ها اشاره نموده ایم:

 • زگیل مولوسکوم
 • کندیلوم
 • زگیل معمولی
 • زگیل پیران

درمان زگیل تناسلی + شفا کلینیک

اقدامات قبل از درمان زگیل تناسلی

 1. افرادی که مبتلا به این بیماری می باشند باید از خاراندن ناحیه مورد نظر پرهیز کنند ، زیرا انجام این کار احتمال ترکیدن زگیل ها را زیاد می کند و در این صورت بیماری گسترش می یابد.
 2. توصیه می شود زوجین هنگام برقراری رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنند.
 3. بیمار باید ناحیه مبتلا شده به زگیل را خشک نگه دارد ، زیرا این کار باعث تسریع در روند درمان می شود.
 4. بهتر است بیماران میوه و سبزیجات را به وفور در رژیم غذایی خود قرار دهند.
 5. بیماران باید از لمس و فشار دادن زگیل ها خودداری کنند.

چه زمانی باید برای درمان زگیل تناسلی اقدام کنیم ؟

کسانی که به زگیل تناسلی مبتلا هستند ، اگر زائده ایجاد شده منجر به بروز درد و ناراحتی نشود و به عبارتی موجب آزار فرد نگردد ، معمولا لزومی به اتخاذ رویه پزشکی وجود ندارد. اما در طرف دیگر ، بیمارانی که متوجه پیدایش زگیل ها در ناحیه تناسلی خود بوده و با گذشت زمان رشد کرده و پراکنده می شده اند ، باید سریعاً تحت روند درمانی در بهترین کلینیک درمان بیماری های نشیمنگاهی در تهران قرار بگیرند.

انواع روش درمان زگیل تناسلی

با پیشرفت روز افزون علم پزشکی، این بیماری قابل درمان می باشد و برای درمان آن نیز روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت. زگیل معمولاً در مدت یک تا دو سال و بدون نیاز به درمان برطرف می شوند اما در بعضی بیماران ممکن است نیاز به درمان داشته باشند. معالجه کردن زگیل تناسلی می تواند خطر سرایت بیمار به دیگران را کاهش دهد.

به روش های متعددی می توان زگیل را برداشت که بهترین آن ها کرایوتراپی و لیزرتراپی می باشد. 12 تا 24 ماه طول می کشد تا ویروس به طور کامل از سلول های پوست پاک شود، به همین دلیل زگیل می تواند هر زمان بعد از درمان عود کند و در سه ماه اول تقریبا رایج است.

استعمال دارو داخل یا روی زگیل، لیزر، سرد کردن یا گرم کردن زگیل و جراحی را می توان از موارد درمانی این عفونت نامید. گاهی عفونت بعد از درمان عود می کند. چون درمان نمی تواند ویروس پاپیلوم انسانی را به طور کامل از بدن خارج کند. غربالگری طبیعی دهانه رحم هر 5 سال می تواند به تشخیص و درمان زگیل تناسلی کمک کند.

از گزینه های درمانی این بیماری می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • استعمال کرم یا مایع روی زگیل چندبار در هفته یا چند هفته
 • منجمد کردن با مایع نیتروژن معمولاً هر هفته تا چهار هفته

جراحی : پزشک کلینیک درمان زگیل تناسلی خوب در تهران زگیل را می برد، می سوزاند یا لیزر می کند. این روش زمانی توصیه می شود که زگیل به استعمال کرم یا منجمد کردن واکنشی نمی دهد

درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی

در این روش درمانی ، با استفاده از مواد خنک کننده ای هم چون نیتروژن مایع زگیل ها را در دمای بسیار پایینی قرار می دهند و باعث از بین رفتن آن ها می شوند ؛ پس از انجام این روش زگیل ها به طور کامل از بین می روند ، اما امکان عود دوباره آن ها وجود دارد. درمان این بیماری با کرایوتراپی ، با انجام 1 جلسه امکان پذیر نیست و بیمار باید چندین جلسه تحت درمان قرار گیرد. در این روش نیز همانند روش درمانی لیزر ، نیاز به بیهوشی بیمار نیست و تحت بی حسی موضعی انجام می گیرد.

درمان زگیل تناسلی با جراحی

در صورتی که زگیل بسیار بزرگ شده باشد یا با انجام روش های دیگر درمان نشده باشد ، پزشک درمان زگیل تناسلی به روش جراحی را پیشنهاد می دهد. این روش تحت بی حسی موضعی و بیهوشی عمومی انجام می شود و پس از بیهوش شدن بیمار پزشک اقدام به برداشتن زگیل می کند.

درمان زگیل تناسلی با سوزاندن

این روش با نام الکتروسرجری نیز شناخته می شود ، در این روش زگیل ها را با استفاده از جریان الکتریکی می سوزانند و سپس به وسیله کورتاژ ( کورتاژ یک ابزار شبیه به تیغ تیز یا یک قاشق می باشد. ) آن را بر می دارند. اکثر افرادی که به این روش درمان شده اند ، زگیل تناسلی آن ها از بین رفته و عود نکرده است.

درمان زگیل تناسلی با دارو

در برخی از موارد با توجه به شرایط بیماران ، پزشکان بهترین کلینیک بیماری های نشیمنگاهی واقع در تهران برای درمان زگیل تناسلی از دارو استفاده می کند که داروها شامل ژل ، محلول ، کرم و پمادهای موضعی می باشند برخی از این پمادها عبارت اند از : پودوفیلین ، اسید تری کلرواستیک و غیره.

عوارض رفع زگیل تناسلی با دارو

پمادها و داروهای موضعی برای درمان زگیل تناسلی ، از جمله محافظه کارانه ترین روندهای درمانی هستند ؛ با این حال امکان دارد روند مناسبی برای همه نبوده و گاها با یکسری اثرات جانبی همراه باشند ؛ از جمله :

 • سوزش و خارش پوست
 • ساییدگی پوست
 • درد
 • بالا بردن ریسک بروز عفونت های قارچی

داروهایی که برای درمان زگیل در ناحیه تناسلی استفاده می شوند

داروها و پمادهایی را که می توان به صورت مستقیم روی پوست قرار داد شامل موارد زیر می شود :

 • ایمی کیمود ( با نام تجاری آلدارا ) : این کرم سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند تا بتواند با این زگیل مبارزه نماید. زمانی که این کرم روی پوست شما قرار دارد از داشتن رابطه جنسی پرهیز نمایید. این پماد می تواند کاندوم را تضعیف کرده و یا پوست پارتنرتان را ملتهب نماید. یکی از عوارض احتمالی این کرم ، قرمزی پوست می باشد. از دیگر عارضه های آن می توان به تاول ، بدن درد ، سرفه ، جوش و یا بی حالی اشاره نمود.
 • پودوفیلین ( کوندیلوکس ) : پودوفیلین یک صمغ گیاهی می باشد که بافت زگیل تناسلی را از بین می برد. این محلول باید توسط پزشک روی زخم استعمال گردد. نوع دیگری از این دارو با نام تجاری پودوفیلوکس وجود دارد که همان مواد فعال را دارد اما می توانید آن را در خانه مصرف نمایید.

توجه داشته باشید که به توصیه پزشکان بهترین کلینیک درمان زگیل تناسلی واقع در تهران هیچگاه این پماد را به صورت داخلی مصرف نکنید. همچنین توصیه شده که این کرم در دوره بارداری به استعمال نرسد. عارضه های جانبی آن شامل التهاب و درد می شود.

 • اسید تری کلرو استیک : این درمان شیمیایی زگیل های تناسلی را می سوزاند و می توان از آن برای زگیل های داخلی نیز استفاده نمود. عوارض جانبی آن شامل التهاب خفیف پوست و درد می شود.
 • سینکاتچینز ( ورگن ) : این کرم برای درمان زگیل تناسلی خارجی و زگیل هایی که در اطراف کانال مقعدی تشکیل شده اند استفاده می شوند. از عارضه های آن می توان به قرمزی پوست ، خارش ، سوزش و یا درد اشاره کرد.

نکته : سعی نکنید تا این بیماری با به وسیله داروهای غیر تجویزی درمان کنید ، زیرا این داروها برای استفاده در ناحیه تناسلی ساخته نشده اند.

درمان زگیل تناسلی + شفا کلینیک

درمان زگیل تناسلی با لیزر

روش لیزر برای درمان زگیل تناسلی ، یکی از موثرترین روش های رفع این بیماری می باشد و می تواند باعث نابودی این بیماری برای همیشه در بیماران شود ؛ زیرا خطر بازگشت زگیل پس از درمان با لیزر بسیار کم می باشد. در این روش پس از بی حس شدن بیمار (درمان این بیماری تنها با بی حسی موضعی انجام می  گیرد و نیازی به بیهوشی کامل ندارد. ) پزشک  با فرستادن اشعه لیزر بر روی زگیل ها باعث از بین رفتن آن ها می شود ، زگیل ها به طور کامل از بین می روند تنها ممکن است جای اسکار آن ها باقی بماند. بسیاری از این نوع زگیل های با انجام یک جلسه لیزر در کلینیک خوب بیماری های نشیمنگاهی در تهران ، از بین می روند.

مزایای درمان زگیل تناسلی با لیزر

استفاده از لیزر برای درمان زگیل تناسلی مزایا و فواید بی شماری نسبت به سایر روش ها دارد که عبارتنداز:

 • به دلیل اینکه لیزر نسبت به سایر روش ها در عمق بیشتری نفوذ می کند لذا با تهاجم کامل تری با ویروس پاپیلومای انسانی مقابله نموده و به همین دلیل برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند مناسب تر است.
 • با روش لیزردرمانی میزان پاکسازی زگیل تناسلی حدود 2 برابر از روش های دیگر موثرتر است.
 • احتمال عود زگیل پس از درمان آن با لیزر بسیار کمتر از افرادی است که این عارضه را با روش های دیگر درمان می کنند.
 • با لیزر درمانی طی یک جلسه می توان بسیاری از زگیل ها را از بین برد این در حالی است که با برخی روش ها حتی به بیشتر از دو جلسه درمانی نیاز است.
 • تصور اشتباهی که در رابطه با درمان زگیل با لیزر وجود دارد این است که دود ناشی از آن موجب پخش شدن ویروس خواهد شد در صورتی که چنین نیست. دستگاه وکیوم به طور همزمان دود لیزر را درون خود کشیده، سپس با استفاده از فیلترهای نانو آن را تصفیه نموده و از فضای کار خارج می نماید لذا این نگرانی کاملاً بی مورد است. به بیان دیگر در صورتی که همزمان با لیزر از دستگاه وکیوم استفاده شود از پخش شدن و انتشار ویروس به نقاط دیگر جلوگیری به عمل خواهد آمد.

مراقبت بعد از درمان زگیل تناسلی با لیزر

مراقبت های بعد از درمان این بیماری شامل یکسری نکات و دستورالعمل ها هستند که رعایت آن ها منجر به رقم خوردن بهترین نتایج برای بیماران شده و موجب می شود تا دوران نقاهت بعد از درمان به بهترین نحو ممکن سپری شود. از جمله مهم ترین نکات مراقبتی بعد از لیزر عبارت است از:

 • پمادهای آنتی بیوتیک و کرم های ترمیمی که پزشک برای تان تجویز نموده است را طبق دستور مصرف استفاده کنید.
 • تا حد ممکن منطقه ای که تحت درمان با لیزر قرار گرفته است را خشک کنید.

هزینه درمان زگیل تناسلی در تهران

هزینه نهایی درمان زگیل تناسلی ، با توجه به مواردی هم چون روش درمانی ، میزان گستردگی بیماری ، دستمزد پزشک و غیره متفاوت می باشد و پس از معاینه توسط پزشک مشخص می شود.

آیا احتمال برگشت این بیماری پس از درمان وجود دارد ؟

در برخی از مواقع درصورتی که ویروس ها در بدن بیمار زنده باشند ، احتمال برگشت زگیل ها وجود دارد.

درمان زگیل تناسلی در زنان باردار

در وهله اول این نکته را متذکر شویم که روندهای درمانی در حقیقت زائده های بوجود آمده از ویروس HPV که عامل بیماری است را از بین می برند اما منجر به مرگ خود ویروس نمی شوند. برای درمان زگیل تناسلی در خانم های باردار تا جایی که امکان دارد باید از روش های تهاجمی فاصله گرفته و روش های محافظه کارانه به انجام رسند ؛ همچون دارو درمانی. البته لازم به ذکر است که برخی از این داروها ، هر چند که استعمال موضعی دارند ، اما در دوره حاملگی نباید مورد استفاده قرار بگیرند.

اگر یک خانم پیش از بارداری به رفع زگیل با داروهای تجویزی از سوی متخصص اقدام کرده باشد ، پس از باردار شدن لازم است در مورد استفاده از همان داروها با پزشک مشورت نماید تا در صورت مناسب نبودن ، داروها تعویض شوند. اگر زگیل های ایجاد شده در ناحیه تناسلی بسیار بزرگ بوده و پزشک بر این باور بود که این زائده ها با زایمان تداخل پیدا می کنند ، با اتخاذ یکی از روش های زیر ، برای برداشتن زگیل ها اقدام می کند :

 1. فریز کردن زگیل با نیتروژن مایع
 2. برش جراحی
 3. استفاده از لیزر برای سوزاندن زائده ها