درد مقعد

درباره درد مقعد

درد مقعد : درد در واقع نوعی احساس ناراحتی می باشد که در بیشتر موارد توسط محرک های درونی یا بیرونی بدن به وجود آمده و به نقطه خاصی از بدن اختصاص ندارد؛ به بیان دیگر درد می تواند در همه بخش های بدن بروز نماید.

دلایل بروز درد مقعد متفاوت بوده و نمی توان هر دردی که در این ناحیه بروز می کند را به یک بیماری سخت مرتبط دانست. این درد می تواند در نتیجه وجود یک آبسه در فرد ایجاد شده یا علت بروز آن یک کوفتگی ساده ناشی از زمین خوردن باشد.

چنانچه درد ناحیه مقعد طولانی شده یا به مرور زمان بیشتر از قبل گردد فرد باید به یک کلینیک درمان بیماریهای نشیمنگاهی خوب مراجعه نموده و توسط متخصصین مجرب معاینه شود.

 

درد مقعد

 

درد مـقعد می تواند نشانه وجود بیماری های ذیل باشد:

  • زگیل مقعد
  • هموروئید یا بواسیر
  • کیست مویی
  • فیشر یا شقاق
  • تومورهای مقعدی
  • آبسه مقعد
  • تورم پروستات و غیره.

نکاتی درباره درد مـقعد

همانطور که گفتیم وجود درد در ناحیه مقعد همیشه خطرناک نیست اما چنانچه دفع مدفوع با درد و خونریزی همراه بوده یا فرد حین دفع مدفوع دچار درد شود احتمالاً مبتلا به یکی از بیماری های نشیمنگاهی یا مقعدی بوده و باید در اولین فرصت ممکن جهت معاینه به یک کلینیک خوب مراجعه نماید.

درد طولانی مدت در ناحیه مقعد بی دلیل نبوده و به صورت حتمی در اثر ابتلای فرد به یکی از بیماری های مقعدی یا آمیزشی ایجاد شده است.

شایع ترین بیماری های مقعدی

بواسیر یا هموروئید را می توان به عنوان شایع ترین بیماری مقعدی یا نشیمنگاهی معرفی کرد. مهم ترین علت ابتلای افراد به این بیماری که می تواند خارجی یا داخلی باشد، عدم استفاده از مواد فیبردار است.

بواسیر یا هموروئید در واقع تورم مویرگ های ناحیه مقعد می باشد به همین علت است که فرد مبتلا به بواسیر هنگام نشستن درد زیادی را متحمل می شود؛ در برخی مواقع میزان ناراحت از تحمل فرد خارج بوده و بسیار زجرآور می باشد.

روش درمان بیماری های مقعدی متفاوت بوده و بهترین روش درمان با توجه به فاکتورهایی همچون شدت بیماری و نوع آن مشخص می شود.

نکته قابل توجه در رابطه با درمان بیماری های نشیمنگاهی این است که اقدام به درمان هرچه در زمان سریع تری صورت بگیرد روند درمان آسان تر و تاثیرگذار تر خواهد بود. بیماری های مرتبط با ناحیه مقعد که در مراحل اولیه قرار دارند را می توان با دارو یا لیزر درمان نمود.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات