زمان مطالعه: 8 دقیقه

خونریزی مقعدی در واقع مشاهده خون در مدفوع هنگام اجابت می باشد، عوامل مختلفی می توانند موجب بروز این عارضه در افراد شوند که علت دقیق بعد از معاینه مشخص خواهد شد. در این مقاله از سایت شفا کلینیک یکی از بهترین مراکز درمانی بیماری های نشیمنگاهی تهران می توانید درباره این موضوع اطلاعات مفیدی کسب کنید.

 

خونریزی مقعدی

 

نکته !!

 •  اگر خونریزی مقعدی دردی برای فرد به همراه نداشته و رنگ آن روشن باشد فرد به بواسیر یا هموروئید مبتلا می باشد.
 • چنانچه خونریزی برای فرد دردناک بوده و به رنگ روشن باشد ممکن است علت خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع ابتلای فرد به شقاق یا فیشر باشد.
 • در صورتی که خونریزی تیره رنگ بوده و شدید باشد احتمال دارد که مشکل از نواحی بالاتر باشد.

علائم خونریزی مقعـدی

 • گیجی
 • از هوش رفتن
 • سرگیجه
 • درد مقعد
 • درد غیرعادی یا گرفتگی
 • درد تیز مقعد
 • مخاط و چرک در مدفوع
 • یبوست
 • اسهال
 • خستگی و رنگ پریدگی غیر عادل که نشانه کم خونی است.

علت خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع چیست؟

علت خونریزی مقعدی بدون درد در مردان یا زنان می تواند بنا بر دلایل مختلفی رخ دهد که می تواند از شرایط رایج و ملایم تا بسیار شدید و نادر متفاوت باشد که نیاز به درمان پزشکی دارد. دلایل معمول این عارضه این موارد را شامل می شود:

 

خونریزی مقعدی

 

شقاق مقعد (پارگی کوچک در مخاط کانال مقعد)

گاهی اوقات با هموروئید اشتباه گرفته می شود. فیشر یا شقاق مقعدی شکاف یا پارگی در اطراف پوست مقعد بوده و زمانی اتفاق می افتد که مدفوع سفتی در روده باشد که به سختی دفع شود. فشار زیاد به روده موجب می شود که پوست شکافته شود. یک فیشر مقعدی می تواند موجب دیده شدن خون در مدفوع و خونریزی مقعدی شود.

آبسه مقعدی فیستول

در واقع غده­ های کوچک داخل مقعد هستند که به دفع کمک می کنند. این غدد می توانند عفونی شده و موجب آبسه یا فیستول شوند. وقتی غده داخل مقعد موجب انسداد می شود، آبسه نام دارد. فیستول تونل کوچکی است که آبسه را به پوست اطراف مقعد متصل می کند. این شرایط می تواند براثر بیماری ملتحمه روده، سل یا درمان های پرتویی ایجاد شود.

هموروئید (رگ های متورم و ملتهب در مقعد یا روده بزرگ)

رایج ترین علت خونریزی مقعدی است. هموروئید می تواند به دلایل بسیاری از جمله یبوست مزمن، فشار به روده هنگام دفع، بارداری، برداشتن اجسام سنگین، آمیزش مقعدی و چاقی زیاد ایجاد شود. هموروئید فوریت پزشکی نبوده و خونی که در دستمال توالت یا کاسه توالت می بینید موضوع نگران کننده ای نیست. خون در مدفوع می تواند علت سرطان راست روده یا روده بزرگ باشد.

 

خونریزی مقعدی

 

دلایل کمتر رایج خونریزی شامل این موارد است:

 • سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ در مردان و زنان به هر گونه پیش زمینه قومی تاثیر می گذارد و دومین علت رایج مرگ بر اثر سرطان است. این بیماری معمولا به کندی رشد می کند و  اگر درمراحل اولیه تشخیص داده شود، قابل درمان است.

 • بیماری التهاب روده

التهاب روده کوچک یا بزرگ است. بیماری کرون و کولیت دو نوع بیماری التهابی روده است. بیماری کرون وضعیتی است که تکه های  تورم در دستگاه گوارش ایجاد می شود. در کولیت، تورم در روده بزرگ است. بیماران مبتلا به التهاب روده تب، اسهال، درد غیرعادی و گرفتگی، انسداد روده و خونریزی مقعدی و روده را تجربه می کنند.

 • زخم

مقداری از مایع معده در روده و به شکلی خارج از تعادل می تواند به مخاط دستگاه گوارش آسیب رسانده و موجب زخم شود. این زخم می تواند خونریزی کند و موجب سیاه شدن مدفوع شود که گاهی در ظاهر شبیه قیر است.

 

خونریزی مقعدی

 

 • کولیت ایسکمی (التهاب روده ناشی از کاهش جریان خون )

خونریزی مقعدی به رنگ روشن می تواند بعد از دفع فقط در دستمال توالت یا در کاسه توالت دیده شود. این نوع خونریزی از مقعد معمولا براثر بیماری هموروئید یا شقاق (فیشر) مقعدی می باشد. هموروئید رگ متورم داخل مقعد و فیشر شکاف در مخاط مقعد است. هر دو بیماری بر اثر یبوست ایجاد می شود و می تواند حرکت سخت و دردناک روده را موجب شود. خون همراه با حرکت روده (مدفوع) معمولا  مشکل مقعدی است، می تواند نشانه التهاب روده  بزرگ باشد. خونریزی از مقعد می تواند بر اثر نارسایی جدی باشد و همچنین علائم دیگری نیز داشته باشید.

 • پروکتیز (التهاب مخاط روده)
 • التهاب روده براثر عفونت
 • پرتو درمانی
 • سرطان روده
 • سرطان مقعد
 • آنژیودیسپالزی (ناهنجاری در رگ های خونی نزدیک روده)
 • پولیپ روده
 • بیماری کرون (نوعی بیماری التهابی روده)
 • اسهال
 • دیورتیکولوز

 آیا غذا می تواند رنگ مدفوع را شبیه خونریزی مقعدی تغییر دهد؟

غذاهای خاصی وجود دارد که می تواند موجب رنگ غیرعادی مدفوع شود. مدفوع می تواند به رنگ سبز، زرد و حتی سیاه باشد. تغییر رنگ می تواند به دلایل متعددی صورت گیرد؛ صفرا در حین هضم، شرایط پزشکی مانند بیماری ملتحمه روده یا سلیاک، مصرف آنتی بیوتیک یا حتی خوردن غذاهایی با رنگدانه های مولد رنگ قوی.

خون اغلب می تواند رنگ مدفوع را خیلی تیره و تقریبا به سیاه تبدیل کند. غذاهایی مانند شیرین بیان سیاه، چغندر ، توت های تیره (بلوبری و توت سیاه) ، ژلاتین قرمز می تواند مدفوع را تیره کند که به راحتی با خون درمدفوع اشتباه می شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

خونریزی مقعدی شدید می تواند فوریت پزشکی شود. رفتن به خدمات فوریت پزشکی اورژانس اگر هریک از این علائم را مشاهده می کنید الزامی است:

 • پوست سرد و ناخوشایند
 • گیجی
 • خونریزی مستمر
 • از هوش رفتن
 • گرفتگی دردناک غیر عادی
 • تنفس سریع
 • درد شدید مقعد

 

خونریزی مقعدی

 

چگونه بیماری تشخیص داده می شود؟

پزشک بیشتر اوقات معاینات فیزیکی یا بصری از ناحیه فرد مبتلا انجام می دهد تا علائم غیر طبیعی مانند هموروئید را تشخیص دهد. بعضی اوقات اندوسکوپی در تشخیص علت خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع استفاده می شود. کلونوسکوپی و پروکتوسکوپی روش دیگری است که در تشخیص این عارضه مورد استفاده قرار می گیرد.

خونریزی مقعدی حین دفع مدفوع

خونریزی از مقعد یکی از مشکلات نشیمنگاهی است که برخی از افراد حین دفع مدفوع با آن مواجه می باشند، خون ممکن است به میزان کمی با مدفوع مخلوط بوده یا کاملاً از آن جدا باشد.

یبوست های طولانی مدت یا زور زدن های مداوم به منظور دفع مدفوع دلیل اصلی خونریزی از مقعد می باشند. از دیگر دلایل خونریزی مقعدی می توان به ابتلای فرد به دو بیماری سرطان روده بزرگ و کولیت زخمی نیز اشاره نمود.

همچنین باید بگوییم مشکلات عفونی دلیل اصلی بروز اسهال های خونی که مدفوع و خون به طور کامل با هم مخلوط هستند می باشد. میکروب ها و انگل ها علت بروز اسهال خونی می باشند که در بیشتر موارد با مصرف آنتی بیوتیک قابل درمان هستند.

منشا خونریزی مقعدی کجاست؟

تمامی قسمت های دستگاه گوارش می توانند منشا خونریزی مقعدی باشند؛ با این حال به طور کلی می توان بخش آخر رکتوم، روده، روده کوچک و معده را به عنوان منشا اصلی این مشکل دانست.

 

علت خونریزی مقعدی بدون درد

 

دلیل خونریزی مقعدی بدون درد در مردان و زنان

یکی از متداول ترین سوال هایی که افراد هنگام مراجعه به شفا کلینیک از پزشکان متخصص این کلینیک می پرسند این است که :

خونریزی مقعدی بدون درد نشانه چیست؟

بیماری هایی مانند هماتوشزی، فیستول، شقاق، سرطان مقعد، بواسیر، اختلالات روده، عفونت روده، کولیت و کرون از جمله مواردی هستند که ممکن است موجب ایجاد عارضه خونریزی مقعدی بدون درد در مردان و زنان شود.

با توجه به گفته های فوق می توان نتیجه گرفت که این مشکل بسیار خطرناک بوده و افراد بلافاصله بعد از بروز آن می بایست جهت تشخیص و درمان به یک کلینیک درمان بیماری های نشیمنگاهی خوب مراجعه نمایند.

خونریزی مقعدی در دوران بارداری

واریس سیاهرگ ها در اطراف ناحیه مقعد یا مقعد و هموروئید شایع ترین علت خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع بعد از زایمان یا در دوران بارداری می باشد؛ این مشکل در میان خانم های باردار یا خانم هایی که به تازگی وضع حمل کرده اند بسیار رایج می باشد. از دیگر مشکلاتی که امکان بروز آن ها در خانم ها وجود دارد خونریزی مقعدی در زمان پریود یا خونریزی بعد از رابطه جنسی مقعدی می باشد.

چگونه می توان از خونریزی مقعدی جلوگیری کرد؟

راهکارهایی که در ذیل به آن ها اشاره کرده ایم در پیشگیری از بروز این مشکل بسیار موثر می باشند:

 1. ورزش کردن به طور مرتب
 2. نوشیدن مایعات و به خصوص آب به میزان زیاد
 3. عدم نگه داشتن مدفوع در صورت نیاز بدن به دفع آن
 4. مصرف مواد غذایی پر فیبر

مشاهده خون روشن بعد از مدفوع بدون درد

وجود خون قرمز رنگ در مدفوع معمولا نشان دهنده یک خبر بد و دردسر ساز مانند خونریزی در راست روده یا روده بزرگ می باشد. همانطور که اشاره شد خونریزی از مقعد در هنگام دفع مدفوع ناشی از بیماری های نشیمنگاهی مانند هموروئید ، فیشر یا غیره نیز باشد. معمولا علائم بیماران مبتلا به بیماری های نشیمنگاهی به مرور از بین می رود ، در حالی که خونریزی مقعدی ناشی از بیماری های خطرناک مانند سرطان معغمولا به صورت مداوم بوده یا به مرور زمان بدتر می شوند و به احتمال زیاد همراه با درد های آزار دهنده می باشد. از همین رو در صورت بروز چنین مشکلی بهتر است آرامش خود را حفظ کرده و برای درمان سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

علت خونریزی مقعدی بدون دفع مدفوع چیست ؟

برای پاسخ به این مورد باید ابتدا رنگ خونی که مشاهده می کنید بررسی شود. چرا که به طور معمول خون قرمز روشن مربوط به وجود مشکلی مانند زخم ، شقاق یا بواسیر بوده و زمانی که بواسیر بترکرد شما خونریزی شدیدی را بدون دفع مدفوع تجربه خواهید کرد. در حالی که رنگ تیره تر خون حاکی از آن است که شما به مشکلی جدی تر دچار شده اید و باید حتما به پزشک برای بررسی های بیشتر مراجعه کنید.

 

درمان خونریزی از مقعد - شفا کلینیک

 

درمان خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع

افرادی که به دنبال یافتن پاسخ سوال خون در مدفوع بدون درد نشانه چیست هستند ، بعد از شناسایی مشکل خود به دنبال درمان خونریزی از مقعد نیز هستند. آن ها از دوستان ، آشنایان ، دارو خانه ها و عطاری از به دنبال یافتن پاسخ سوالاتی مانند پماد برای درمان خونریزی ، داروی گیاهی برای درمان ، درمان خانگی و سنتی خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع هستند. این افراد باید بدانند که درمان این مشکل به مشکل ایجاد شده بستگی دارد. به عنوان مثال اگر علت خونریزی از مقعد در هنگام دفع مدفوع یا بدون مدفوع هموروئید باشد باید از روش های مانند لیزر استفاده کرد. به همین دلیل توصیه می شود ابتدا مشکل را تشخیص دهید و سپس به دنبال راهکار درمانی باشید.