آبسه مقعد

آبسه مقعد

دلیل ایجاد آبسه مقعد که به آن آبسه آنورکتال نیز گفته می شود، تجمع چرک در پوست اطراف مقعد می باشد. علارغم عفونی و دردناک بودن این بیماری، بیشتر افراد به درمان آن اهمیتی نمی دهند در صورتی که اگر آبسه مقعدی به موقع در مان نشود ممکن است منجر به بروز بیماری های دیگری همچون فیستول مقعدی گردد.

آبسه مقعد چیست؟

در اطراف ناحیه مقعد غدد بی شماری وجود دارند که در صورت مسدود شدن دهانه این غده ها، چرک و عفونت زیادی در آن ها جمع شده و موجب متورم شدن این غدد و ظاهر شدن آبسه مقعدی بر روی پوست می شود.

عفونت و چرک می تواند در درون مقعد یا در ناحیه رکتوم (راست روده) جمع شده و به شکل عمیق در سطح پوست نفوذ کرده باشد یا به صورت یک آبسه سطحی باشد. در آبسه های سطحی دهانه آبسه به سطح پوست فرد راه داشته و چرک و خون از آن خارج می شود. باید بگوییم که آبسه آنال، شایع ترین نوع آبسه می باشد.

 

آبسه مقعد

 

علائم آبسه مقعد یا آبسه آنورکتال

آبسه مقعدی موجب دگرگونی حال عمومی بیمار شده و حالاتی را در او ایجاد می کند که موجب می شود فرد دچار این اشتباه شود که به سرماخوردگی دچار شده است. از جمله مهم ترین علائم و نشانه های آبسه مقعدی عبارتنداز:

 1. اسهال
 2. وجود درد به طور ثابت و مداوم
 3. بی قراری
 4. تب و لرز
 5. یبوست
 6. بدن درد
 7. اسهال
 8. بی اشتهایی
 9. تحریک پوست اطراف ناحیه مقعد همچون حساسیت، قرمزی و تورم
 10. به علت عفونی بودن آبسه، محل ایجاد این بیماری به طور معمول گرم تر از سایر نقاط اطراف آن می باشد.

علت ایجاد آبسه مقعد چیست؟

همانطور که گفتیم بسته شدن دهانه غدد اطراف مقعد موجب ایجاد آبسه مقعدی می شود، ولی در حقیقت ورود عوامل بیماری زا موجب عفونی شدن این غدد می گردند. باکتری اشرشیاکولی و استافیلوکوک دو باکتری بسیار مهم در ایجاد آبسه مقعدی است همچنین نباید نقش قارچ ها را در ایجاد این بیماری نادیده گرفت.

 • به طور کلی می توان موارد زیر را به عنوان علل ایجاد و بروز آبسه مقعدی معرفی کرد:
 1. غدد مسدود شده
 2. عفونت های منتقل شده از راه رابطه جنسی
 3. عفونی شدن زخم در ناحیه اطراف مقعد

به همین دلیل استفاده از کاندوم در حین برقراری رابطه زناشویی و رعایت بهداشت فردی به خصوص برای نوزادان به شدت برای پیشگیری از بروز این بیماری توصیه شده است.

بروز آبسه مقعد در چه کسانی شایع تر است؟

این بیماری در افرادی که به بیماری های روده ابتلا داشته و همینطور در آقایان شایع تر است. افرادی که دارای شرایط زیر هستند بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به بیماری آبسه مقعدی قرار دارند:

 • بیماران دیابتی
 • بیماران مبتلا به کولیت
 • بیماران التهابی لگن
 • بیماری های روده ای التهابی همچون کولیت اولستراتیو یا بیماری کورون
 • مصرف داروهایی همچون پردنیزون
 • برقراری رابطه جنسی نا ایمن
 • اشخاص مبتلا به دیورتیکولیت
 • بواسیر بیرون زده

چه زمانی باید برای مراجعه به پزشک اقدام کرد؟

همانظور که گفتیم آبسه مقعدی بیماری است که اگر به موقع درمان نشود خطرات بسیاری را برای بیمار به همراه خواهد داشت، بنابراین در صورت بروز هر کدام از علائم این بیماری و علی الاخصوص علائم غیر قابل کنترل و جدید حتماً به بهترین کلینیک درمان بیماری های نشیمنگاهی مراجعه نمایید.

کادر درمانی متخصص شفا کلینیک آنلاین به افراد توصیه می کنند که در صورت مشاهده هر کدام از علائم زیر سریعاً جهت درمان به این کلینیک مراجعه نمایند:

 • شواهد سیستمیک عفونت
 • احساس در ضربان دار
 • مشاهده سفتی حساس به لمس و دردناک

پاسخ

6 + هفده =

Call Now Buttonتماس با کلینیک