زگیل تناسلی چیست

بیماری زگیل تناسلی چیست ؟

زگیل تناسلی چیست ؟ زگیل تناسلی توده های نرم گوشتی به رنگ پوست یا برآمدگی سفیدرنگ در واژن یا مقعد است که موجب درد، ناراحتی و خارش می شود. زگیل تناسلی عفونت منتقله آمیزشی مسری است که در اثر آلوده شدن به گونه کم خطر ویروس پاپیلوم انسانی ایجاد می شود و به صورت مجزا یا خوشه تشکیل می شود.

زگیل تناسلی در سطوح مرطوبت بویژه دهانه واژن و راست روده زنان ایجاد می شود. این ویروس در گونه های پرخطر متفاوت هستند که می تواند منجر به دیسپلایزی دهانه رحم و سرطان شود.

این عفونت می تواند خوش خیم یا غیرسرطانی باشد. مردان و زنانی که از لحاظ جنسی فعال هستند نسبت به عوارض ویروس پاپیلوم انسانی از جمله زگیل تناسلی آسیب پذیرتر می باشند.

عفونت ویروس پاپیلوم انسانی در برخی موارد در افراد و به ویژه در زنان خطرناک است زیرا بعضی از اشکال ویروس پاپیلوم انسانی می تواند موجب سرطان دهانه رحم و ناحیه رحم شود.

 

 

زگیل تناسلی چیست

 

درمان کلید مدیریت این عفونت است. ممکن است زنان باردار در دوران بارداری زگیل تناسلی را به جنین منتقل کنند. اما این مشکل بندرت اتفاق می افتد.  این عفونت ممکن است به افراد مبتلا به اچ آی وی نیز  منتقل شود یا موارد شدیدتر را داشته باشند بالاخص در افرادی که تحت درمان نیستند یا تعداد CD4 خون آن ها پایین است.

افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، بیشتر آسیب پذیر خواهند بود. ابتلا به ویروس پاپیلوم انسانی بیشتر در رده سنی 14 تا 25 سال اتفاق می افتد. تشخیص ابتلا براساس مشاهدات بالینی انجام می شود. عفونت های ویروس پاپیلوم انسانی و زگیل تناسلی بیشتر در بیماران مبتلا به HIV و HIV+، رایج است.

تشخیص عارضه زگیل تناسلی

اولین اقدام ضروری در درمان زگیل های خارجی، تشخیص دقیق است. زگیل تناسلی می تواند صاف، گنبدی شکل، کراتوزی (شاخی شدن پوست)، پدال دار و به شکل گل کلم باشد. می تواند بصورت تک تک ، خوشه ای یا پلاک شکل تشکیل شود.

ریخت شناسی این ضایعه در تشخیص درست زگیل تناسلی بیرونی مهم و ضروری است. ویروس پاپیلوم تنفسی با انواع کم خطر ویروس پاپیلوم انسانی مرتبط است. این ویروس می تواند در بزرگسالان اما اساساً در کودکان اتفاق بیفتد.

این ویروس با معاینه مستقیم بصری در نور روشن و بزرگنمایی شناسایی می شود. وقتی زگیل تناسلی خارجی به درمان پاسخ نمی دهد یا نئوپلاسی به دلیل تغییر رنگ سیاه یا آبی ، رشد ناگهانی اخیر یا رنگدانه افزایش یافته مشکوک است، بیوپسی و بررسی سابقه پزشکی می تواند انجام شود. آزمایش های تخصصی شامل استووایت، سنجش نوع ویروس به طور معمول در تشخیص دقیق زگیل توصیه نمی شود. هیچگونه اطلاعاتی مبنی بر اینکه آزمایش مولکولی اسیدهای توکلئیک موثر هستند وجود ندارد و در تشخیص یا مدیریت زگیل توصیه نمی شود.

 

زگیل تناسلی چیست

 

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

زگیل معمولاً در مدت یک تا دو سال و بدون نیاز به درمان برطرف می شوند اما در بعضی بیماران ممکن است نیاز به درمان داشته باشند. درمان زگیل تناسلی می تواند خطر سرایت بیمار به دیگران را کاهش دهد.

به روش های متعددی می توان زگیل را برداشت که بهترین آن ها کرایوتراپی و لیزرتراپی می باشد. 12 تا 24 ماه طول می کشد تا ویروس به طور کامل از سلول های پوست پاک شود، به همین دلیل زگیل می تواند هر زمان بعد از درمان عود کند و در سه ماه اول تقریبا رایج است.

استعمال دارو داخل یا روی زگیل، لیزر، سرد کردن یا گرم کردن زگیل و جراحی را می توان از موارد درمانی این عفونت نامید. گاهی عفونت بعد از درمان عود می کند. چون درمان نمی تواند ویروس پاپیلوم انسانی را به طور کامل از بدن خارج کند.

 غربالگری طبیعی دهانه رحم هر 5 سال می تواند به تشخیص و درمان زگیل تناسلی کمک کند.

از گزینه های درمانی زگیل تناسلی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • استعمال کرم یا مایع روی زگیل چندبار در هفته یا چند هفته
 • منجمد کردن با مایع نیتروژن معمولاً هر هفته تا چهار هفته
 • جراحی: پزشک زگیل را می برد، می سوزاند یا لیزر می کند. این روش زمانی توصیه می شود که زگیل به استعمال کرم یا منجمد کردن واکنشی نمی دهد.

 

زگیل تناسلی چیست

 

آیا می توان از این عفونت جلوگیری کرد؟

زگیل تناسلی و انواع دیگر ویروس پاپیلوم انسانی با واکسن جلوگیری می شود. این ویروس همیشه از طریق آمیزش منتقل می شود. پس بهترین راه جلوگیری از انتقال ویروس عدم آمیزش واژن، دهانی یا مقعدی با شخص مبتلا می باشد. درغیر این صورت، باید آمیزش حفاظت شده داشته باشید و درهر حالت از آمیزش، از کاندوم استفاده کنید. در اکثر افرادی که رابطه جنسی دارند (بویژه مقاربت حفاظت نشده)، احتمال ابتلا به عفونت مانند زگیل تناسلی وجود دارد.

علائم زگیل تناسلی چیست ؟

زگیل تناسلی از طریق تماس مستقیم پوست و آمیزش جنسی مانند آمیزش دهانی، واژن و مقعدی منتقل می شوند. زگیل تناسلی همیشه با چشم غیرمسلح قابل رویت نیست. می تواند بسیار کوچک به رنگ پوست یا کمی تیره تر باشد. قسمت فوقانی توده می تواند شبیه به گل کلم باشد و هنگام لمس کمی صاف و برآمده به نظر آید. زگیل تناسلی معمولا بدون درد است اما می تواند ناراحت کننده و خارشی باشد، ملتهب شود یا خونریزی کند، به موجب آن جریان طبیعی تخلیه ادرار تغییر کند و ناخوشایند باشد.

 

زگیل تناسلی چیست

 

این عفونت می تواند در این نواحی رشد کند:

 • نوک آلت تناسلی
 • کیسه بیضه
 • کشاله ران
 • ران
 • داخل یا اطراف  مقعد

زگیل تناسلی در زنان می تواند در این نواحلی رشد کند:

 • داخل واژن یا مقعد
 • بیرون واژن یا مقعد
 • دهانه رحم

زگیل تناسلی هفته ها بعد از عفونت تشکیل می شود. اگرچه می تواند ماه ها و سال ها طول بکشد. به همین دلیل به سختی می توان مشخص کرد که چه زمانی به این عفونت مبتلا شده اید. ممکن است که ویروس داشته باشید و مبتلا به این زگیل نباشید. زگیل تناسلی همچنین می تواند روی لب، دهان، زبان یا گلوی فردی ایجاد شود که تماس دهانی آمیزشی با فرد مبتلا به ویروس پاپیلوم انسانی داشته است. حتی اگر این توده را نبینید، ممکن است هنوز علائمی را ایجاد کند از جمله:

 • ترشح واژن
 • خارش
 • خونریزی
 • سوزش

علت زگیل تناسلی چیست ؟

اغلب این زگیل ها از ویروس پاپیلوم انسانی ایجاد می شوند. سی تا چهل گونه این ویروس وجود دارد که  بالاخص در واژن تاثیر می گذارد اما فقط چند گونه موجب زگیل تناسلی می شوند. انتقال این ویروس از طریق تماس پوست با پوست زیاد است.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات