بیماری فیشر

بیماری فیشر چیست؟

بیماری فیشر چیست ؟ فیشر که در اصطلاح از آن با نام شقاق مقعدی نیز یاد می شود از جمله شایع ترین بیماری های نشیمنگاهی است که در صورت بروز به طور معمول با درد زیادی برای فرد همراه خواهد بود.

فیشر در واقع زخمی است که بنا به دلایل مختلف در لبه داخلی مقعد ایجاد می شود. افرادی که به این بیماری دچار می شوند به دلیل درد زیاد آن معمولاً از رفتن به دستشویی هراس داشته و تا حد ممکن از دفع مدفوع خودداری می کنند. زیرا این عمل برای آن ها بسیار دردناک می باشد.

اساسی ترین علت این درد را می توان پاره شدن پوشش سلولی مقعد دانست؛ این درد موجب می شود تا بیمار حین دفع مدفوع، خود را منقبض نماید که این امر موجب انقباض اسفنگتر داخلی مقعد و در نهایت منجر به کاهش خونرسانی به مقعد و به دنبال آن بروز درد در فرد شود.

 

بیماری فیشر

 

شقاق یا فیشر چه مشخصاتی دارد؟

امکان بروز بیماری فیشر در هر سنی برای افراد وجود دارد به همین دلیل هم هست که هیچ فردی در هیچ سنی از این بیماری در امان نخواهد بود.

به دلیل اینکه بیماری شقاق در ناحیه زیر خط دندانه ای که گیرنده های حسی بسیار زیادی در آن وجود دارد ایجاد می شود همانطور که در فوق گفتیم با درد بسیار زیادی همراه خواهد بود.

فیشر یا شقاق به طور معمول از نظر ظاهری شبیه به یک خط طولی بوده و در نیمه زیرین مقعد ایجاد می گردد.

درد و سوزش، تازه زمان خروج مدفوع از مقعد در فردی که به شقاق مبتلا است شروع شده و امکان دارد این درد تا 24 ساعت آینده نیز ادامه دار باشد. در اغلب موارد فیشر در انجام امور روزانه فرد نیز تاثیر گذاشته و موجب کاهش کارایی او خواهد شد.

درد و خونریزی را می توان از جمله مهم ترین نشانه های شقاق دانست که افراد باید پیش از رسیدن هفته ششم نسبت به درمان آن اقدام نمایند.

دلایل ابتلا به بیماری فیشر چیست ؟

یبوست شدید را می توان مهم ترین علت بروز بیماری فیشر دانست؛ هنگامی که مدفوع درون مقعد خشک می شود به زور زیادی برای دفع آن نیاز است که این امر موجب به وجود آمدن خراش هایی بر روی سطح داخلی مقعد می شود. این خراش های سطحی معمولاً مشکلی برای فرد ایجاد نمی کنند اما اگر این مشکل چندین بار اتفاق بیافتد موجب می شود تا زخم به مروز بزرگتر شده و خارج شدن مدفوع درد و خونریزی برای فرد به دنبال داشته باشد.

اگر زخم پیشرفت کرده و اقدامی برای درمان آن انجام نشود عضله اسفنکتر مقعد به منظور مقابله با درد شروع به اسپاسم می نماید که این امر قادر به ایجاد عارضه تنگی مقعد در فرد شده و می تواند مشکلات بسیار زیادی برای فرد به وجود آورد.

از دیگر عوامل موثر در بروز فیشر یا شقاق مقعد می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • اسهال
  • استفاده از ملین ها به طور طولانی مدت
  • افزایش فشار درون کانال مقعد و بروز اختلال در روند خونرسانی به مخاط و پوست مخرج
  • اختلالات روحی و روانی

چگونه می توان از بروز بیماری فیشر جلوگیری کرد؟

این یکی از سوالات بسیار شایع افراد در رابطه با بیماری شقاق است که ممکن است به ذهن شما نیز خطور کرده باشد.

از جمله دستورالعمل هایی که رعایت آن ها در کاهش درصد ابتلا به بیماری فیشر موثر است عبارتنداز:

  1. استفاده از مواد غذایی با فیبر فراوان
  2. مصرف آب به میزان زیاد
  3. استفاده از روغن زیتون و غیره.

درمان بیماری شقاق یا فیشر

روش های زیادی برای درمان این بیماری وجود دارد. اگر بیماری در مراحل اولیه خود قرار داشته باشد پزشکان معمولاً درمان های دارویی و خانگی را پیشنهاد می دهند اما اگر این روش های درمانی موثر واقع نشده یا بیماری حاد باشد روش جراحی یا درمان فیشر با لیزر پیشنهاد می شود.​

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات